Zencefil çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir

0 4

Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak içilirse, hazımsızlığı, barsak gazlarını, karın ağrısını, karaciğer tıkanıklığını, karaciğer ve mide üşütmelerini, ağrıyı, sızıyı ve unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite çok iyi gelir. Zencefili sirkede kaynatıp, bir yudum ağızda tutmak, diş ağrısını geçirir. Zencefil çayı, ayrıca soğuk algınlığını, bedeni ve zihni zafiyeti giderir.Zencefil çayı kış aylarında yakamızı bırakmayan öksürüğe karşı etkili bir doğal silah.Ayrıca zencefil vücuttaki yağ oranını dengeler ve  kas yorgunluğuna iyi gelir ve ve mide rahatsızlıklarında etkilidir.

Dikkatli kullanıldığında çok  faydası olan zencefili yemeklere ilave edilebilir.Ayrıca  çay olarak da içebilirsiniz.

Zencefil çayı nasıl yapılır

Zencefil çayı yapmak için 1 küçük parça zencefil yeterlidir. Çay yapacaksanız zencefilin dış kabuğunu soyulur. 1 su bardağı suya bu miktarda zencefil ekleyip 10 dakika kaynatmalısınız. İçmeden önce içine 1 tatlı kaşığı da bal ilave ederseniz lezzetli olur hem de öksürüğe karşı etkili bir çay yapmış olursunuz.

Zencefil çayı limonlu olarakta yapılabilir. Yarım limonun suyu yine 1 parça boyutlarındaki zencefil için yeterli olacaktır. Üzerini de 1 bardak suyla tamamlayıp 10 dakika kadar kaynatarak demlediğinizde çayınız hazırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.