Yorgunluk hastalığı nedir nasıl başlar

0 33

HASTALIĞINIZ YORGUNLUK OLABİLİR…
Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam tarzı, sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle anlam veremediğimiz başağrıları, uykusuzluk, halsizlik ve yorgunluk şikayetleri zamanla hastalık halini alıyor.

Akşam işten eve gittiğinizde bütün vücudunuz yorgunluktan dökülüyormuş gibi hissedersiniz ve parmağınızı kıpırdatacak haliniz yoktur. Gün boyu iş yerinde bıkkınlık, kafanızı bir türlü toparlayamama ve yine aşırı yorgunluk hissinden dolayı verimsiz bir gün geçirmişsinizdir.

Maalesef bu şikayetler her insanda değişik zamanlarda ve değişik sıklıklarda görülür. Ancak süreklilik kazandığında ve bir türlü geçmediğinde artık bunun kronikleşmesi ve bir hastalık halini alması söz konusudur. “İIk başlarda yorgunluğumun sebebini soğuk algınlığından ortaya çıkan ateş ve kas ağrılarına bağlamıştım. Ama haftalar geçmesine rağmen kendimi hâlâ yorgun, bitkin ve tükenmiş bir halde hissediyordum. Öyle ki, sandalyeden kalkmak, odanın içinde yürümek bile bana azap veriyordu. Vücudumu adeta taşıyamıyordum” diyor 36 yaşında olan ve spor yapan bir kadın. Bunun üzerine doktora başvurmuş ve yapılan tetkikler sonucu kendisine “ kronik yorgunluk sendromu” teşhisi konmuş. Halk arasında “grip” olarak adlandırılan, aslında ciddi bir hastalık olarak yaklaşık bir milyon kişinin ki bu rakamın çoğunluğunu 45 yaşın altındaki bayanlar oluşturmaktadır- muzdarip olduğu bir gerçektir. Kendisine Lyme hastalığı teşhisi konana kadar fizik terapistleri dahil

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.