Yeni hazine ve maliye bakanı lütfi elvan kimdir kaç yaşında

0 25

Berat Albayrak’ın istifası üzerine yerine atanan isim Lütfi Elvan oldu. Peki Lütfi Elvan kimdir? Hakkında bilinmeyen detaylar Bilgi Kadın’da…

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman Ermenek’te dünyaya gelmiştir. Babasının adı A. Nuri, annesinin adı da Samiye’dir.

Oldukça güzel eğitim hayatı olan Elvan; Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. Daha sonraları İngiltere’de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yapmıştır.

Eğitimi bittikten sonra Etibank’ta yüksek mühendis olarak görev yapmaya atanmıştır. DPT’de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23. dönemde Karaman milletvekilliği adaylığını koymuş ve seçilmiştir. 23. dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimlerinde, Antalya milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde genel seçimlerinde, Mersin milletvekili seçildi.

64. hükümette Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı.

65. hükümette Kalkınma Bakanı olarak kabinede yer aldı.

Berat Albayrak’ın istifası üzerine, yerini alan kişi olarak Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Yurtdışında da eğitim gördüğü için çok iyi seviyede İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ak Parti 27. dönem Mersin 1. sıra milletvekili adayıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.