Yaşam üçgeni nedir deprem anında nasıl oluşturulur hayat üçgeni ayla ayda nasıl kurtuldu

0 62
İzmir’de olan, 6.6 büyüklüğündeki şiddetli depremden sonra deprem olurken neler yapılması gerektiği araştırılan konular arasında… 91 saat geçmiş olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde enkazların arasından çıkan 4 yaşındaki Ayla yaşam üçgeni oluşturdu.
 Yaşananlardan hemen sonra yaşam üçgenini nedir? Deprem anında yaşam üçgeni nasıl oluşturulur? gibi benzer sorular merak edilmeye ve araştırılmaya başlandı. Detaylar Bilgi Kadın’da

 

YAŞAM ÜÇGENİ NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

Yaşam üçgeni, deprem sırasında uygulanabildiği durumlarda, eğer binada çökme meydana gelirse enkaz altından sağ bir şekilde çıkmamızı sağlayacak en önemli deprem önlemlerinden biri. Türkiye’de bir deprem ülkesi olduğu için kendimizi korumamız çok önemli. Evlerimizin içinde bize yetecek kadar büyüklükteki boşluklara hayat üçgeni, yaşam üçgeni denmektedir.

YAŞAM ÜÇGENİ NASIL OLUŞTURULUR?

Depreme bina içinde yakalandınız.

Sakın panik yapılmayın, eğer panik yaparsanız mantıklı düşünmenize engel olacaktır.

Kesinlikle sabitlenmemiş dolap, raf gibi eşyalardan uzak durun.

Sağlam sandalyeler ile desteklenmiş masa altına veya güvenli bir ortam yoksa dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, yatak , içi dolu sandık gibi size koruma sağlayabilecek eşya yanına hemen çömelerek hayat (yaşam) üçgeni oluşturulmalıdır. İmkanınız varsa başınız iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Deprem anı bitene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

3 ADIMDA KORUN!

  • Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK
  • Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN
  • Düşmemek için sabit bir yere TUTUN

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.