Trabzon hurması yaprağı ve faydaları

0 960

Trabzon hurmasının faydaları nelerdir? Hıçkırık geçirme etkisi var mıdır? Sapı ve yaprağı çay olarak tüketilebilir mi ? Trabzon hurması hangi vitamin içerir? Nasıl tüketilir ? Trabzon hurması çayı zayıflatır mı? Çayı nasıl hazırlanır? Koronavirüs için iyileştirici etkisi var mıdır? Tüm sorularınızın cevaplarını bu haberde cevapladık…

Ülkemizde de yetişen Trabzon hurması Asya ülkelerinde de hem yaş hem de kuru olarak çok tüketilen bir besindir. C vitamini bakımından yüksek değer taşıyan Trabzon Hurması, sapı ve yaprağı Asya ülkelerinde çay olarak çok kullanılıyor.

Trabzon hurması meyvesinin yaprağı ve sapının faydaları nelerdir?

Hem yaprak hem de sapıyla oldukça fazla tüketilen Trabzon hurması metabolizmayı hızlandırıyor. Son zamanlarda bağışıklığı güçlendiren besinler üzerinde çok duruyoruz. Trabzon hurması da bunlardan biri. Antioksidanı oldukça güçlü bir besin ve kan akışını hızlandırıyor. Müsil etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle fazla tüketilmemelidir.

Japonya’da yayımlanan “Uzun Ömür” Dergisi’nde yer alan bir bilgiye göre; Trabzon hurmasının yaprağın çayını içmek melanomayı önlüyor. Cilt kanserinin etkisini azaltıyor. Hatta sadece cilt kanseri için değil tüm kanser türleri için koruyucu olarak tüketiliyor. Hıçkırığınız çok inatçıysa sapının çayını içebilirsiniz. İlginç bir bilgi olarak ise ABD’de 12 yaşından büyük herkes için doz aşılmadan kullanılabileceği açıklandı.

Trabzon hurmasının sapı ve yaprağının çayı metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Peki Trabzon hurma çayı içmek zayıflatır mı?  Diğer birçok bitki çayı gibi dozu fazla aşılmadığı sürece, iştah kapatarak diyetinize destek olur ama Trabzon hurması sapının tek başına zayıflatma gibi bir özelliği yok. Doz aşımında çarpıntı, mide bulantısı ve ishal yapma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden bitki çayı deyip dozu aşmamak gerek ama hem tat değişikliği hem de vücudu şaşırtmak için günde 1 fincan çay tüketilebilir.

Peki Trabzon hurması çayı nasıl hazırlanır?

Kaynayan 1 fincan suyun içe 1 -2 yaprak atılır ve altı kapatılır. Hemen de tüketebilirsiniz ama bitki çaylarında etkisi 1 gün bekleyen çaylarda daha fazla olduğu biliniyor. Sapı ya da yaprağı için demleme şekli aynıdır. Böyle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.