Topuk dikeni nasıl oluşur için bitkisel tedavi yöntemleri ile nasıl geçer

0 123

Topuk dikeni nedir? Nasıl oluşur? Topuk dikeni için tedavi… Topuk dikeni için bitkisel tedavi yöntemleri neler? Hangi doktora görünmek gerekir? Topuk dikeni için kür tarifleri…

Topuk dikeni rahatsızlığı çok ağrılı ve günlük hayatı zorlaştıran, tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri topuk dikeni için tedavi uygulamaktadır. Topuk dikeni hastaları oldukça ağrılı dönemler geçirmektedir. Yürümekte çok zorlanırlar.

TOPUK DİKENİ NASIL OLUŞUR? OLUŞMAMASI İÇİN NE YAPILMASI GEREKİR?

Topuk dikeni rahatsızlığı nasıl oluşur. Topuk dikeni denilen rahatsızlık topuk kemiğine bağlı olarak büyüyen kalsiyum birikintileridir. Yıllar boyunca hiç belirti göstermeden sinsi sinsi büyüyebilir. Aslında en büyük belirtisi sabah ilk attığınız adımlardaki iğne gibi batan bir ağrı olabilir. İlerleyen derecede topuk dikenlerinde yürümek oldukça can yakıcı bir hal alır. Topuk dikeninin oluşmaması için yalın ayak sert zeminlerle basmamalı, rahat kaliteli hatta ortopedik terlikler ile gezilmelidir. Normal yaşantınızda da rahat terlik ve ayakkabıları tercih etmelisiniz, topuklu ya da daha rahatsız bir ayakkabı giymek zorunda kalırsanız mutlaka  silikon bir tabanlıkla desteklemelisiniz. Ayakkabı üreticilerin en çok değindiği nokta tamamen düz taban ayakkabılardan uzak durulmalı, babet tarzı ayakkabıların sürekli giyilmemesi daha rahat, ayağınızı destekleyen ortopedik ayakkabı kullanımıdır.

PEKİ TOPUK DİKENİ İÇİN EVDE NELER YAPILABİLİR?

Topuk dikeni için kapısını çalmayı gerektiren bölüm Ortopedi ve Travmatoloji bölümüdür. Doktorunuz sizi uygun bir tedaviye yönlendirecektir . Topuk dikeni için bitkisel ve özel tarifler de mevcuttur. Evde yapabileceğiniz uygulayacağınız bu karışımlarla topuk dikeni ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Topuk dikeni için evde bitkisel uygulayabileceğiniz pırasa kürü

Kürde kullanılan malzemeler

  • Pırasa
  • Streç film

Kürün hazırlanışı

Pırasayı beyaz yerinden, püskülleri ile birlikte 20 cm kadar kesin. Mutfak robotu kullanarak iyice doğrayıp ezin. Ağrı olan topuk kısmında yoğunlaşarak ayağınıza sürün ve ovalayın. Streç  filmle ile  güzelce topuğunuzu sarın. Üzerine çorap giyin ve bu şekilde sabaha kadar dursun. Bu pırasa kürünü 3 gün üst üste uygulayın. Bu şifalı kür ile topuk dikeni ağrılarının hafifleyecektir.

Kara üzüm çekirdeği ile kür yapılışı

Malzemeler

  • 1 avuç kuru çekirdekli siyah üzüm
  • 1 kaşık zeytinyağı

Üzümleri bir güzelce ezin. Çekirdekleri ile birlikte ezdiğinin üzümler iyice kırılsın ve ezilsin. Üzerine bir kaşık yağ ekleyip bu karışımı topuk dikeni olan topuğunuza sarın. Streç naylon film ile güzelce sarıp bu karışımla uzun süre durabilirsiniz.

Soğuk şişe masajı

Topuk dikeni ağrıları için oldukça etkili bir farklı yöntem ise evde kendi kendinize yapabileceğiniz  gayet basit bir yöntemi sizler için yazımızda yer verdik. Soğuk şu şişesi masajı nasıl yapılır?

 Yarım litre olan plastik şişe suyu buzlukta muhafaza edin.  Bir süre beklettikten sonra soğuk ya da donmuş olan şişeyi ayağınızın altında bir süre yuvarlayın. Topuk kısmına hafif hafif bastırarak şişeyi ayağının altında çevirin. Bu masajı ağrı olan ayağınızda, her gün en az iki kere yapabilirsiniz. En kısa zamanda bu şikayetinizi hafifletecek, iyileştirecek kürlerimiz ve yöntemlerimiz ile sizlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.