Soya ve Soya yağı faydaları zararları ve önemi

0 4

Uzun yıllar soyayı dikkate almadık; mutfağımızda yer vermedik. Ülkemizde rahatlıkla yetişen bu bitkiyi, sadece hayvan yemi olarak kullandık. Oysa tam 4 bin yıldır başta Çin olmak üzere, birçok Asya ülkesi bu bitkinin nimetlerinden faydalanıyor. Öyle ki, soya fasulyesinden, yağ, un, peynir, et, hatta süt üretiyorlar

ilk soya yaklaşık 4 bin yıl  önce Doğu Asya ovalarında keşfedilmiş. Eski Çinliler bu L gıdanın önemini fark etmişler ve soya, Asya halkının beslenme alışkanlığında bir devrim yaratmış. Yaratıcı aşçılar soya kullanarak yemeklerine çeşit katmışlar.

Evet, soya fasulyesi, hayati besin maddelerinin en zengin kaynaklarından biri. Sağlık açısından baktığımızda soya proteinleri kalp hastalığı ve birçok kronik hastalıkla savaşmada önemli bir rol oynuyor. Yapılan araştırmalar soya proteinlerinin kandaki kolesterolü de düşürdüğünü göstermiş. Yaklaşık 1 fincan soya proteini kolesterol seviyesini % 12 oranında düşürüyor.

Soya fasulyesinden elde edilen soya yağı da çok lezzetli ve çok hafif bir yemeklik yağ. Üstelik soya yağında, doymuş yağ oranı çok düşük, doymamış yağlarsa çok yüksek oranda bulunuyor. Bilindiği gibi doymamış yağlar, kalp hastalıklarına neden olan kandaki kötü huylu protein (LDL) oranının azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca insanın büyüme ve gelişmesi için gerekli olan ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunan linolic ve linolenic asit bakımından da çok zengin.

Soya yağındaki yüksek protein kalitesi, buna bağlı olarak aminoasit bileşimi, et ve yumurta ile kıyaslanabilir nitelikte. Soya proteini kolayca sindirilebiliyor. Bunlardan başka soya yağı; demir, B vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko bakımından da oldukça zengin. Laktoz adı verilen süt şekerini de içermiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.