Soya Unu nedir Soya unu ile neler yapılır

0 38

Soya unu: Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde kavrulan soya fasulyesinin öğütülmesiyle elde edilen soya unu, unlu mamüllerin üretiminde çok yaygın olarak kullanılıyor. En az yüzde 50 protein içeren soya unu mükemmel bir besin kaynağı aynı zamanda. Unlu mamullerde kullanıldığı zaman bayatlamayı geciktirici bir özelliği var. Genellikle ticari olarak unlu mamuller üretiminde kullanılan soya unu son yıllarda evlerde üretilen unlu mamullerde de aranılır hale geldi.

Özellikle evlerinde hazırladıkları unlu mamullerde et proteinini arzu eden vejetaryenler, bu ihtiyaçlarını soya unu ile gidermekteler. Ayrıca fındık veya ceviz aromasında çok lezzetli bir tat vermekte. Tam yağlı soya unu, işlenerek yağı alınmış ya da düşük yağlı soya unlarına göre daha yüksek oranda yağ bulundurur. Yağsız soya unları da yüksek derecede protein kaynağıdır aynı zamanda. Soya ununun nişastası azdır, bu yüzden mayalanmış ekmeklerde tamamen buğday ya da çavdar ununun yerine kullanılamaz. Mayalanmamış ürünlerde, toplam unun yüzde 20’si oranında soya unu kullanabilirsiniz. Soya unu diğer unlardan daha ağırdır ve çok fazla oranda kullanılırsa çok katı sonuç verir.

Soya ununun bir diğer özelliği de kızartma yaparken yağın emilmesini önler. Araştırmalar gösteriyor ki, soya unundan hazırlanmış hamur işleri ve gözlemeler, diğer tip unlarla hazırlananlara göre daha az yağ emiyor. Soya unu, ürünü nemli tuttuğu için mikrodalga fırında pişirmek için de çok uygun. Soya ununu nereden bulacağınıza gelince, doğal ürünler satan mağazalarda yaygın olarak satılıyor. Ayrıca büyük süper marketlerde de bulunmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.