Sonbahar aylarında cilt bakımı nasıl yapılır cilt bakımı önerileri

0 19

Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklıkları ve buharlı nemi geride kaldı. Artık yavaş yavaş sıcakların yerini daha serin ve daha kuru havalar alıyor. Değişen hava koşullarıyla beraber cildimize uyguladığımız bakım rutinleri de değişmeye başlıyor.

Sıcak ve nemli havaların değişikliğini ilk hisseden yerimiz ise cildimiz.  Sıcaklıkların değişmesi ile beraber serin havalar cildimizi daha kuru, daha kırılgan, daha hassas bir hale getirebilir. Sonbahar ve kış mevsimleri sırasında cilt hastalıkları yükseliş dönemindedir. Bunlar egzama, sedef gibi hastalıklardır. Cildiniz için, en başarılı cilt rutin sırlarımızı sizinle de paylaşmak istedik.

İlk olarak soğuk aylar için daha güçlü bir nemlendirici kullan!

Sıcak yaz ayları için tercih edilen hafif, yağsız nemlendiriciler; sonbahar ve kış ayları için cildinizi nemlendirmeye yeterli yapıda olmayacaktır. Sonbaharla beraber gittikçe hassaslaşan, değişen çevresel etkenlere adapte olmaya çalışan cildin için daha yağlı bir kıvamda ve daha kuvvetli bir nemlendirici kullanmalısın. Cildinin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlayacak bu nemlendiricinin içeriğinde mutlaka seramid adı verilen cilt bariyerini güçlendiren esansiyel yağ asitleri ile nemi cildine hapsetmeye yarayan hyaluronik asit içermelidir.


Günlük – haftalık rutinine vücut losyonu dahil et!

Serin ve soğuk günlerle beraber havada bulunan doğal nem azalmaktadır. Bu yüzden ciltte yer yer kuruluklar ve kaşıntılar oluşur. Cildin için koruyucu bir bariyer oluşturan nemlendirici bir vücut losyonuyla beraber, soğuk havalara karşı dış derinin daha yumuşamasına ve daha da pürüzsüzleşmesine ulaşabilirsin.

 


Dudak bakımı ihmal edilmemeli!

Besleyici dudak balmı, dudak kremleri soğuk havayla beraber kuruyan çatlayan dudaklarınıza iyi gelecektir. Kim parlak ve canlı dudaklara sahip olmak istemez ki? Sizler de hava geçişlerinde dudaklarınız kurumadan, çatlamadan önleminizi alıp bakımınızı ihmal etmeyin!


 

Güneş koruyucu kullanmaya devam!

Güneş her ne kadar yakıcı özelliğini kaybetmiş olsa da zararlı ışınlar saçmaya devam ettiğini unutmamakta fayda var. Bu nedenle UV ışınlarından korunmak için sıcak-soğuk her hava da dışarıya çıkarken güneş kremi kullanmamız gerekmektedir. Cildimiz ve zararlı UV ışınları arasında koruyucu bir tabaka oluşturan güneş koruyucuların yeterli etkisini görebilmek için en az 30 SPF seviyesinde bir ürün kullanmak gerekiyor.


Doğal yağlardan faydalanmayı rutin haline getir!

Doğal bitkisel yağlar, bu serin havalarda cilt bariyerini desteklemek ve cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak için en mantıklı ürünler arasındadır. Sadee yüz bakımında değil vücut bakımı, saç ve tırnak bakımında da zengin kimyasal içerikleri ile ön plana çıkan yağları bakım rutinine dahil etmeden önce yağların özelliklerini iyice araştırmalısın.

Örneğin çay ağacı yağı, kayısı çekirdeği yağı ve argan yağı gibi komedojenik olmayan yağlar cilt gözeneklerini tıkamaz ve bu nedenle yüz bakımı için en uygundur. Ancak hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi daha ağır yapılı, komedojenik yağlar özellikle sivilceye meyilli bir cildiniz varsa yüzde sivilce oluşumuna sebep olabilir, bu nedenle vücut ve saç bakımı için daha çok önerilir.

“DOĞAL SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR” YAZIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.
“BOYALI SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ” YAZIMIZI OKUMANIZ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.
“DALGALI SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR” YAZIMIZI OKUMANIZ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.


 

Su tüketimi oldukça

önemli bir nokta !

Sağlıklı bir cilde ulaşmak için içten dışa derinlemesine nemlendirmeyle sağlandığını unutmamalısın. Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de cilt bakımını bol su içerek desteklemek, cildinin ihtiyacı olan nemi ilk olarak içten kazanmasına yardımcı olacak.

Sıcak ve nemli havalarda su tüketiminin havayla orantılı olarak artmasıyla beraber bir ihtiyaç halindeydi aslında ancak şimdi havalar soğudukça su içmeyi atlayabilirsin. Bu konuda su tüketmeyi unutmamak için tavsiyemiz pek çok farklı modeli ve rengi bulunan, devamlı olarak su içme alışkanlığı kazanmanı sağlayacak bir su matarası edinmen olacak.

 

 

Kendine iyi bak ki cildin de sana olumlu sonuçlarla dönüş yapsın!

Unutma; kimse senden daha değerli değil…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.