Siyah sarımsak nasıl üretilir faydaları nelerdir

0 13

siyah Sarımsak nedir, Siyah Sarımsak  Nerede Yetişir, Siyah sarımsak faydaları nelerdir ,

Son günlerde medyada sık olarak gördüğmüz siyah sarımsak ülkemizde bir hayli Ancak dünyada özellikle Asya kıtası mutfağı ve tıpta uzun zamandan beri siyah sarımsağın faydaları bilinmektedir..Öncek Güney Kore’de alternatif tıpta kullanılmıştır.Daha sonra Avrupa ve Amerika topraklarına kadar gitmiştir.

Siyah sarımsak Avrupa ve Amerika’da daha çok kullanılan ve ezilmiş halde veya karamelize olarak paketlerde satılıyor..Salatalarda ve yemeklerde üzerine tat vermek için kullanılır.Normal sarımsaktan farklı olarak kokusu yoktur.Tadı ise fermente olduğu için değişik olabilir

Türkiyede siyah sarımsak devlet desteği ve KOSGEB kredisi ile uygulanmya başlamıştır.En iyi sarımsak cinsi olan Kastamonu sarımsağı  bu fermentasyon işlemi için bu yörenin sarımsağı kullanılması özendirilmiştir..

Siyah sarımsak nasıl elde edilir

Evde veya kurulacak tesiste kolaylıkla siyah sarımsak üretelibilir ama zordur. Siyah sarımsak, normal beyaz sarımsağa ısıl işlem yapılarak üretilir.Ortalama olarak 540 saat kadar ısıl işlem uygulanaraka beyaz sarımsak siyah sarımsağa çevrilir..

Önce baş kısmı olgunlaşmış, büyük beyaz sarımsakları  kabuklarında herhangi bozulma olmadan hazırlayın

Hafif nemli bir bez  ile sarımsak kabuklarını zarar görmeden silin.Hazırlanan sarımsaklarda filizlenmiş olanları ayırın.Çünkü bu sarımsaklar acı bir tat verir.

Sarımsakları siyah karamelize hale getirmek için 15 gün kadar 60 derece sıcaklıkta fırınlarda bekletilir.Bunun için dereceli farklı bir fırın kullanın.Ancak fırınlarda 60 derecelik ısı ile %85 ile % 90 aralığında nem oranını korumak gerekiyor.Siyah sarımsak beyaz sarımsağın fermentasyonu ile elde edildiği için  siyah sarımsağın tohumu yoktur,

Siyah Sarımsağın Faydaları

  • Siyah sarımsak beyaz sarımsak daha güçlü antioksidan özelliğine sahip olduğu içn beyaz sarımsaktan 100 kat daha fazla faydalıdır.
  • Siyah sarımsak azot oksit içeriği bakımından zengindir.Bu içerik antiviral ve anti tümöre iyi gelir
  • Lösemi, mide kanseri tedavilerinde kullanılabilir.
  • İçeriğinde bulunan organik bileşenler ile stres azaltıcı etki yapar
  • ABD’de yapılan bir araştırmada kalp sağlığı çin menüye bir diş siyah sarımsak katılması tavsiye ediliyor

Evde Siyah Sarımsak Nasıl Yapılır

Evdede aynı yöntemleri uygulayarak siyah sarımsak yapılabilir..Ancak ısıl işlemi uygulamak için ısı ayarlı kazan olması gerekir.Yemek pişirmek için kullanılan elektrikli tencerelerde  de evde siyah sarımsak yapılabilir.

Ancak sarımsağın tencere dibine temas etmesini engellemek gerekir..Bunun için üst bölgeye bir süzgeç koyun Sarımsakları peçete ile bol olacak şekilde sarın. Tahminen 15 gün sonra siyah sarımsakların siyahlaşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.