Sitokin fırtınası nedir sitokin fırtınası belirtileri nelerdir tedavisi var mıdır

0 36

Sitokin fırtınası nedir? Bu soru birçok kişi tarafından çok merak edildi. Koronavirüs’den dolayı vefat eden Burhan Kuzu’nun Sitokin Fırtınası’na maruz kaldığı iddia edildi. Peki, Sitokin fırtınasının belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Sitokin fırtınası nasıl anlaşılır?

SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

Sitokinler birçok hücre tipi tarafından salgılanan, hücreler arasında moleküler haberciler görevi küçük proteinlerdir. Peki bu proteinler nelerdir? Bu proteinler vücudun verdiği hastalık ve enfeksiyona tepkisini düzenlemek ve serbest bırakıldığında bağışıklık sistemini düzene sokmak adına sinyal gönderirler.

Anormal hücrelerin ölmesine ve normal sağlıklı hücrelerin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilecek sinyaller göndererek anti-kanser aktivitesini artırmaya da yardımcı olurlar.

KORONAVİRÜSTE SİTOKİN FIRTINASI

Koronavirüs döneminde çoğu kişinin yaşadığı nefes darlığı ve ateş gibi durumları simgeleyen sitokin fırtınası, bir nevi bağışıklık sisteminin ana bağlayıcıları üzerinde yer alan olumsuz hareketi olarak nitelenmektedir.

Tedaviye rağmen düşmeyen ateş, akciğer hasarının artışı ve laboratuvar değerlerinde bozukluk durumunda “sitokin fırtınası” hastalığının adı verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.