Sığır dili bitkisi suyu Kaşıntı ve iltihaplar için sürülür

0 14

Şeker hastası olan çok kişiden  duymuşsunuzdur. Ara ara her tarafları kaşınır durur. Elleri, ayakları ve bütün vücutlannı tatlı bir kaşıntı sarar, bu çok sıkıntı veren bir durumdur, Tedavinin yanında kaşınan yerler şifalı Bitkilerin suları ile yıkanır ise şifa verir.

Bu şifalı bitkilerden bir tanesi de Sığırdili. Kuzey-Batı Anadolu ölgesinde bulunur. Orman ve tarla kenarlarında yetişir. Bitki, nitrat tuzları e az miktarda Alkaloitler taşımaktadır.

Hazırlanışı: 4 bardak suya 2 avuç sığır dili konur kaynatılır ve süzülür, Kaşınan yerler bu su ile yıkanır etkili ve faydalıdır. Kesinlikle içilmez SADECE SU İLE YIKANIR

Bu değerli bitki ilik iltihapları ve romatizmaliltihapların tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca ağız yaraları içinde faydalı olduğu yapılan birkaç bilimsel çalışma ile tespit edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Sığırdili bitkisinin Türkiye’de halk arasında kullanılmıyor diyen Dr. Muammer Yıldız, “Özellikle Anadolu’da yazılmış el yazması eserlerde bu bitkiye dair bilgi yok. Fakat Avrupa’da eski el yazması eserlerde ve günümüzde bu sığırdili bitkisinin şifalı olduğu kanısına varılmıştır.  iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaddır.

 Sığırdili Bitkisinin Bilinen Diğer Faydaları

*Ferahlatıcıdır,
*Kalbe kuvvet verir,
*Kusmayı önler,
*Öksürüğe iyi gelir,
*Balgam söktürücü,
*Kan dindirici yaraları iyileştirici tesirdedir.
*Böbrek iltihapları kurutur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.