Sevimli ama tehlikeli hayvanlar nelerdir ölümcül hayvanlar hangileridir

0 66

İnsanlar için tehlikeli ve ölümcül olabilecek hayvanların uzaktan da sevimli görünmediklerini düşünüyorduk. Ancak aşağıdaki bu listeyle beraber bu konudaki fikirlerimiz değişmeye başladı. Bilgi Kadın ekibi olarak sizlere bugün sevimli olduğu kadar ölümcül olan hayvanlardan bahsetmek istedik.

1- BALON BALIĞI

Sizce bu şirin balık bir canlıya zarar verebilir mi? Eğer sizin de yanıtınız hayırsa maalesef yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz şirin balon balığı dünyanın en zehirli 2. balığı olarak bilinmektedir. Zehri vücuda girdiği anda insanı felç eden bu balığın herhangi bir panzehri de şuanda bulunmamaktadır. Balon balığı zehri siyanürden 1200 kat daha güçlüdür.

2- YAVAŞ LORİS

Bu hayvanı ilk gördüğümüzde ay ne kadar tatlı diye onu sevmek isteriz. Ancak dikkatli olmakta fayda var. Ekranda gördüğünüz bu hayvanın adı Yavaş Loris ya da Slow Loris’te denmektedir. Gözlerini gördüğünüz anda içinizi ısıtan bu hayvanın dirsekleri çok ölümcül. Dünyanın bilinen tek zehirli primatı olan Yavaş Loris zehrini çok gizli ve değişik bir bölgesinde saklamaktadır. Dirseklerinde bulunan zehir kesesini emen loris, zehri ağzına her yerine yayarak tükürükleriyle aktif ettikten hemen sonra ölümcül ısırığını atmaktadır.

3- BÜYÜK KARINCAYİYEN

Büyük karıncayiyenle ilgili söyleyeceklerimizle karıncalar kesinlikle bizlere katılacaktır. Asıl besin kaynağı olan karıncalar, büyük karıncayiyen hayvanı her ne kadar uzaktan sevimli ve tatlı görünse de tehdit hissettiği zaman anında farklı yüzünü ortaya koymaktadır. Tehdit ortamında hemen güçlü pençeleri ve dişlerini kullanarak saldırıya koyulan bu hayvanlar saniyeler içinde bir insanın bağırsaklarını dışarıya çıkarabilmektedir.

4- PARS FOKU

Foklar familyası arasında en yırtıcısı olan cinsleri Pars Foku’dur. Pars Foku’nun en sevdiği yemek penguenler, küçük foklar ve diğer omurgalı canlılardır. Fakat kutupların en vahşi hayvanlarından birisi olan pars fokları bir insan kokusu aldıklarında akşam yemeği olarak kenara ayırmak isteyecektir.

5- YUNUSLAR

Okyanusların tehlikeli hayvanları arasında yer alan yunusları biz hep çok masum olarak düşünürüz. Fakat bizim insan canlısı diye tanıdığımız yunuslar evcilleştirilmiş hayvanlardır. Eğitilmiş yunusları izlediğimizde çok insancıl hayvanlar olarak düşünüyoruz. Fakat yunuslar bazen köpekbalıklarından bile daha tehlikeli olabilmektedirler. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneriyoruz. Ayrıca sirklerde, gösterilerde olan bir çok hayvanın kötü şartlar altında orada tutulduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bazen günlerce yemek vermeyip, aralıksız çalıştırdıkları hayvanların bir kafeste zorla tutmaları da cabası. Sizlerin de bilet alıp, katılım sağladığınız her gösteri her sirk o belki de o hayvanlar için eziyet olmaya devam edecektir.

6- KOALALAR

Dışarıdan sessiz sakin olarak gözükseler de aslında dikkat edilmesi gereken bir türdür. Kendi aralarında kavgaları çok şiddetli olmasa da, koalalar insanları ve köpekleri pek sevmezler. Koala köpeğe saldırırken, köpeği kurtarmak isteyen sahibi de saldırıya uğramıştır. Yaralanan kadın koalanın elinden zor kurtulmuştur.

7- KUNDUZLAR

Tatlı gözüken fakat tehlikeli olan bir hayvan daha… Kunduzlar. Kunduzların dişleri çok keskindir. Kunduzlar tarafından saldırıya uğrayıp, birçok insan hayatını kaybetmektedir. Kunduz gördüğünüz zaman ondan hemen uzaklaşın.

8- ZEHİRLİ OK KURBAĞASI

Ne kadar renkli, canlı; o kadar tehlike!

Doğada çoğunlukla parlak ve canlı renkler ben zehirliyim, benden uzak durun anlamına gelmektedir. Bu gördüğünüz hayvan sarı renkteki kurbağa içinde durum tam olarak böyledir. Bu küçük ve sevimli arkadaş dünyanın en zehirli hayvanları içinde yer almaktadır. Bu renkli kurbağa ile temas ettiğinizde anında felç olabilir, ve zehri kanınıza karıştığı anda bir dakika geçmeden hayatınızı kaybedebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.