Sarımsağın faydaları nelerdir

0 9

Güçlü bir antikor olan sarımsağın vücuda bir sürü faydası bulunmaktadır. Kozmetik ve ilaç sektöründe tercih edilen sarımsağın faydalarını sizler için bu yazıda derledik.  

Pişmiş ya da çiğ olarak tüketilmektedir. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ancak aşırı tüketildiğinde ciddi sağlık sorunları bulunmaktadır. Peki faydaları nelerdir?

Sarımsak yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş en sağlıklı besindir. Asya kıtasında yetişen sarımsak, önceki zamanlarda tıbbi tedavilerde kullanılıyordu. Daha sonralarında kullanım alanı diğer ülkelere yayıldığında genişlemiştir. Türkiye’de en çok üretildiği yer Kastamonu’dur. Sarımsağın bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan raporda her bireyin günlük tüketmesi gereken besin listesinde ilk sıralarda yer alan sarımsağı bireyler kokusundan dolayı günlük hayatlarında çok tercih etmiyorlar…

Selenyum, germanyum, kükürt, aminoasit gibi mineraller barındırması dışında A, B1 ve C vitaminleri de bulunmaktadır. Antioksidan bakımından çok önemli bir besin olan sarımsak, özellikle koronavirüs nedeniyle pandemi ilan edildiği süreçte insanların daha çok tercih ettiği görülmektedir. Vücudun yenilenmesini desteklerken hastalıklara ve özellikle kansere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Kokusu yüzünden sürekli yiyemediğimiz sarımsak aslında bölünmeden çiğ şekilde yutulduğunda koku yapmaz. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilmesinin yanı sıra toz şeklinde de tüketilebilir. Taze sarımsak kurutulup havanda dövüldükten sonra toz şeklini alır. Toz halinde tüketildiğinde içerisindeki yağın çıkmasıyla beraber faydası iki kat arttığı söyleniyor.

SARIMSAĞIN FAYDALARI

Güçlü antiseptik özelliğe sahiptir. Toksin temizleme özelliği bulunmaktadır. Virüsler için harika bir savaşçıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli olarak tüketildiğinde kanser oluşumunu engellediği bilinmektedir. C ve E vitamini barındırmaktadır.

Kan şekerini dengelemekte adinopketin hormonunu düzenler. Tip2 diyabet hastalığını önler. Diyabet hastalarındaki glukoz seviyesini korur. Kan seviyesini düzenleyerek damarlardaki akışı sağlar. Kalp ve damar hastalıklarını önler.

Yüksek enerji beslediği için kronik yorgunluğa da fayda sağlar. Ancak mide asidini olumsuz etkileyebilir. Bu da sağlık sorunlarına yol açabilir.

E vitamini bakımından zengin olan sarımsak saç ve cilt için çok faydalıdır. Mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri ve cilt yıpranmalarına karşı önemli etkileri bulunmaktadır. Haftada iki defa dövülmüş sarımsağı zeytinyağı ile karıştırıp saç diplerine sürüldüğünde saç köklerini güçlendirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.