Salmonella nedir nasıl bulaşır belirtileri neler tedavisi var mı

0 10

Salmonella bakterisi nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi var mı?

Son zamanlarda oldukça fazla adını duyduğumuz ve  birkaç ülkede acil vakaların gerçekleşmesinin duyulması ile merak edilen bir hastalık haline geldi. Kanada’da ABD’den gelen soğanlarda salmonella bakterisi olabileceği uyarısı yapılmıştı. Peki Salmonella bakterisi nedir? Vücut direncini ve bağışıklığını düşüren ishal, ateş ve kusma gibi belirtileri olan salmonella bakterisi, birçok yerden insanın vücuduna giriş yapabiliyor. Salmonella hangi besinlerde vardır? Salmonella belirtileri neler? Salmonella nasıl bulaşır? Salmonella hastalığının tedavisi var mı? Salmonellanın aşısı var mı? Salmonella bakterisinden nasıl korunulur? İşte bu salmonella bakterisi hakkında detaylar:

Salmonella bakterisi nedir?
Salmonella bakterisi, Enterobacteriaceae adı verilen familyada bulunan, çubuğa benzeyen bir bakteridir. Salmonella bakterisi hemen hemen 2 bin alt tipi insanlarda hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Salmonella bakterisi, typhi (tifo) ve paratyphi (paratifo) sadece insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak isimlendirilen ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir.
Bunların yanı sıra salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır.

Salmonella bakterisinde nasıl bulaş gerçekleşir?

Nereden geldiği içinde ne olduğu bilinmeyen suların içilmesi ve vücuda değmesi ile bulaşmaktadır. İçme ve kullanma suları yeterince klorlanmayınca bulaş gerçekleşmektedir. İnsan ve hayvan atıkları kurallara uygun biçimde yok edilmeyince ve kaynak sularına karışınca gerçekleşmektedir. Salmonella bakterisi taşıyan besinlerin ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinler hastalığı bulaştırabilir. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri bakteriyi bulaştırabilir. İyi yıkanmayan çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir.Hasta olan kümes hayvanları ile temastan sonra bakteri bulaşabilir. Bu sürüngenler yılan, kaplumbağa, kertenkele vs, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir. Bakteri aynı zamanda bulaş gerçekleşen insanlardan başka insanlara da bulaşabilir.

Salmonella belirtileri neler?

Salmonella bakterisinin vücuda girişinden hemen hemen 12-72 saat arasında ve sonra ishal, yüksek ateş, bulantı, karın ağrısı ve kusma ile belirti göstermektedir.Hastalık çoğu kişide 4-7 gün arasında sürer ve bireyler tedavi olmadan iyileşebilir. Bazı bireylerde, ishal hastanın doktora görülmesini ve hastanede kalmasına gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Bağışıklığı düşük bireylerde, yaşlılarda, ve bebeklerde hastalık daha tehlikeli olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.