Sakız yapışan kumaş nasıl temizlenir

0 16

KUMAŞA YA PIŞAN SAKIZ ELBİSENİZ­DEN NASIL ÇIKAR?

1.yöntem Kendimiz çiğnemesek de el­bisemize her an bir sakızın yapış­ması olağandır. Çikletin yapıştığı bu yerin tam altına isabet eden yerine naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle çiklet donar. Sonra temiz bir fırçayla bu do­nan çikleti fırçalarsanız hepsi yapıştığı yerden çıkar.

2 .yöntem Diğer bir alternatif ise ütünün sıcaklığı kumaş üzerindeyken sakız lekesinin üzerine biraz sıvı bulaşık deterjanı koyalım.(elde yıkama için kullanılanlardan olanlardan) Sonre hafifçe çitillemeden sonra ılık suyla güzelce durulayım. En son olarak ta  hemen çamaşır makinesine atıp her zamanki gibi yıkayalım.Sakızın kaybolduğunu göreceksiniz.

3. yöntem Sakız lekesini çıkarmanın etkili başka yolu da kumaşa bulaşan sakızı buzlukta dondurmaktır.

İlkönce kıyafeti, sakızın bulaştığı kısım dışarı gelecek şekilde katlayın. Sakızın, kıyafetin diğer kısımlarına bulaştırmayın.Kıyafeti katladıktan sonra yeterli kadar küçülttükten sonra plastik bir torbanın içine koyalım. Bunun için bir buzdolabı poşeti veya kilitli poşet kullanın.Ancak sakızın poşete yapışmamasına öizin vermeyin.

Ağzını kapattığınız poşeti buzluğa koyalım.1-2 saat boyunca kıyafeti bu şekilde bekleyelim
Sakız tamamen dontuktan sonra poşeti buzluktan çıkaralım
Kıyafetinizi hemen poşetin içinden çıkarın ve ısınıp tekrar yumuşamasına fırsat bırakmadan sakızı kazıyarak kıyafetten temizliyelim. Özellikle söz konusu kıyafet yumuşak bir kumaştan yapılmışsa çok sert kazımadan kumaşın liflerine zarar vermeden yapın
Donmuş haldeki sakız kumaştan daha kolay bir şekilde çıkacaktır. Sakızın tamamını temizledikten sonra kıyafetinizin etiketindeki yıkama talimatlarını göre makinede normal bir şekilde yıkayabilirsiniz..

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.