Sağlığa faydalı baharatlar Zerdeçal Zencefil Tarçın ve Kimyon

0 52

Yemeklere  lezzet katarken sağlık açısından birçok faydayı beraberinde getiren baharatlar, sofralarımızın vazgeçilmezleri… Eski çağlardan itibaren şifa niyetine kullanılan baharatlar; günümüzde de birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterebiliyor veya hastalık semptomlarının azaltılmasında destekleyici rol oynayabiliyor. Yemeklerimizi lezzetlendirirken sağlık veren baharatları tüketirken bazı noktalara ise dikkat etmek gerekiyor. Çünkü en faydalı diye bilnen bitkiler bile ilaç  gibi görülüp aşın tüketildiğinde zararlı hale gelebiliyor

ZERDEÇAL, içerdiği antioksidan bileşikler sayesinde sağlığın korunmasında önemli bir baharat. Bitkinin ana bileşeni olan “kürkünün” polifenolik özellikleri sayesinde inflamasyonun temel rol oynadığı birçok hastalıkta tedavi edici özellik gösteriyor.

Zencefil içeriğindeki güçlü bir antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahip ‘gingerol’ sayesinde tıbbi bir bitki olarak da kullanılan zencefilin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Bulantıya iyi gelen, kas ağrılarını gidermeye yardımcı oluyor.
TARÇIN güzel kokusu ve lezzetinin yanı sıra kabızlığı önleyi­ci, gaz sök- türü- cü ve anti­sep­tik özel­liklere sahip olan sağlıklı bir baharat. Man şekerinin, trigliseritin (TG) ve total koles-terolün düşmesine yardımcı olabiliyor.

KİMYON :Türk, Latin, Hint ve Arap mutfağının yanı sıra eski çağ­lardan beri şifalı bir bitki ola­rak da kullanılan kimyon gaz giderici etkiye sahip. Bağı­şıklık sistemini güçlendirebilirken, kalp-damar sağlığı ve diyabet üzerinde olumlu etki­lerde de bulunuyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.