Safranın kilosu ne kadar safran nedir safranın faydaları nelerdir safran nerede yetişir

0 46
Ülkemizde Safranbolu’da zor şartlar altında üretilen, yetiştirilmesi zor olduğu kadar, insan sağlığına da faydası o kadar çok olan safran, insan vücudunda da sinir sistemini uyaran, iştah açan, adet söktüren, koku ve renk veren bir çok faydası ile bilinmektedir.
Fiyatı cep yakan safran tam olarak nedir, kilosu ne kadar, insan vücuduna faydaları nelerdir? Tüm detayları merak edenler için Bilgi Kadın’da

Safranbolu’nun en ünlü baharatı olan ve ünü tüm dünyaya yayılan safran bitkisi, acımtrak ama oldukça lezzeti, çok kuvvetli etkisi ve özel kokusu olan, içeriğindeki uçucu ve sabit yağ beraberinde olan çok pahalı bir üründür. Yetişirilme aşamaları oldukça uzun ve zorludur.

İçeriği ile insanın bünyesi için bir çok faydası yer almaktadır.  Hatta Avustralya’da safran üzerinde yapılan bir çalışmada, dünyanın en pahalı bitkilerinden olan safranın farmasötik antidepresanlarla beraber kullanıldığında depresyon vakalarında insan üzerinde olumlu etkileri olacağı ortaya çıkmıştır.

Eskiye dayanan safran bitkisi Osmanlı kayıtlarında yer almaktadır. 1878 senesinde, sadece İngiltere’ye boyar madde ve tatlandırıcı madde olarak yılda 9 bin 705 kilogram gönderildiği söylenen safranın diğer adı da “Kırmızı altın” dır. Peki, safranın kilosu ne kadar? Fiyatı nedir? Safran nedir ve safranın faydaları nelerdir?

Safran nedir?

Safran (Crocus sativus), süsengiller ailesinden olup, sonbaharda çiçek veren, çiğdem türünden soğanlı bir kültür bitkisi türüdür. Safranın yaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da yetiştirilir. Ancak en kaliteli safran bitkisi, Türkiye’de Safranbolu’nda yetiştirilmektedir.

Safranın kilosu ne kadar?

Safran bitkisi gramla satılmaktadır. Kilosu 2020 senesinde yani şuan hemen hemen 40-50 bin lira arasında değişim göstermektedir. Yerli pilavlık safranın kilosu 150 TL, İthal safranın kilosu ise 70 bin TL’den satılmaktadır.

Safran faydaları nelerdir?

– Potasyum bakımından oldukça zengin olan safran bitkisi, kan basıncını da sağlıklı oranlarda tutmaya yardım ediyor.

– Antioksidan içerdiği için solunum rahatsızlıklarına iyi gelir.

– Depresyon, kaygı, hafıza kaybı ile nörolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

– C vitamini, magnezyum, demir, potasyum bakımından çok zengin olan safran aynı anda kan şekeri düzeyini düzenler.

– Analjezik özellikler barındıran safran, tümörlerin büyümesini büyük oranda azaltır.

– Yaş ilerledikçe görme kalitesi düşen insanlarda görme keskinliğini arttır ve katarakt oluşumunu engeller.

– Bronşit, astım belirtileri yaşayan bireyler, iltihabı da oldukça azaltan bir etkisi bulunmaktadır.

– Kadınlarda adet söktürücü, iştah açıcı görevi görmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.