Saç Fırçaları ve taraklar nasıl temizlenir

0 9

SAÇ FIRÇANIZIN TEMİZLENMESİ
Günlük hayatımızda tozlar ve saçlar taraklarada yerleşir.Ayrıca herkesin cildindendolayı kendi kepeği ve kafa derisinin sebumu da saçları tararken tarağa yapışırlar.Saçınızı böyle kirli bir fırçayla taramak saçınızda istenmeyen kepek, saç yağlanmalarına sebep olur. Bundan dolayı, saç fırçası ve tarakların düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Saç fırçaları pratik olarak îkî yolla temizlenir. Su ile veya kuru bir şekilde. Su île temizlemek için fırçayı ılık sabunlu su île yıkamalı sonra dört bardak su içine yarım kah­ve kaşığı amonyak atarak meydana getirdiğiniz sıvının içine fırçayı koymalı ve beş on dakika bekletil­melidir. Daha sonra ılık bir suda çalkalanarak kurumaya bırakılmalıdır.

Diğer yöntem karbonatlı temizlemedir. Fırçalar VE taraklar karbonatlı ve sirkeli suyun içinde bir müddet bekletilmelidir. Önce bir kavanozun içine ağzına kadar su koyun ve içine bir bardak sirke ilave ederek karıştırın. Bu işlemden sonra sirkeli suyun içine karbonat atın ve karıştırın. Sonra fırçaları suyun içine koyun ve 10 dakika suyun içinde bekletin.

10 dakikanın ardından tarak ve fırçaları kavanozdan çıkarın ve içlerindeki suyun süzülmesi için bir kâğıt havlunun üstüne koyun. Bu işlemden sonra fırçaları birbirine sürterek temizlemeye devam edin Fırçalar birbirine sürtündükçe içlerinde kalan küçük saç kılları dökülür. Bu işlemden fırçaları kurumak için bekleyin. Fırçalar tamamen kurumadan asla kullanmayın

Fırçaları kuru temizlemek için kepek kullanılır.Isıtılan kepek kirli fırçanın üstüne dökülür ve bir başka fırçayla fırçalanarak temizlenmesi sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.