Roka nedir faydaları nelerdir

0 32

.ROKA (ital. ruca, lahana’dan). Sapı tüylü, yaprakları parçalı ve acı lezzetli, 20 ila 40 cm boyunda biryıllık otsu bitki. (Bil. a. Eruca sativa; turpgiller familyası.) Yap­rakları uçucu bir yağ ve C vitamini içerir, yakıcı acı lezzetlidir. Taze olarak özellikle salata halinde tüketilir. Uyarıcı, güçlendi­rici ve öksürük kesicidir. Tohumları halk hekimliğinde dıştan kızartıcı olarak kulla­nılır.

Rokanın Faydaları Nelerdir

Roka,  C vitamini açısından oldukça zengindir.İçinde ayrıca A, K, P vitaminleri, glukozinolat, kalsiyum gibi mineraller ve vitaminler de bulunur. K vitamini içerdiğnden önemlidir.Rokanın  100 gramı günlük kişisel ihtiyaca yeterlidir.Son zamnalarda rokanın besin değerinin yüksek olduğu belirlendi. Avrupa ve Amerika’da da roka kullanıkmaya başlamıştır. Itırlı bir tadı olduğundan salatalara lezzet katmaktadır

Rokanın en büyük özelliği kansere karşı vücudu güçlendirir. Çok güçlü bir antioksidan bulunur Özellikle bağırsak ve akciğer kanseri tedavisinde önemli tedavisi vardır. Ayrıca bağışıklığı arttırıcı özelliği de vardır.Rokanın çiğ olarak yenilmesi  gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.