Ölmeden önce görülmesi gereken yerler barselona ispanya sagrada familia ne zaman gitmeli tarihi sanal tur

0 6

İspanya, Barselona’da inşaatı 100 yıldan fazla süredir devam eden ve şehrin en sevilen simgesi olan, fevkalade tuhaf Sagrada Familia bazilikası çalkantılı varoluşun yeni bir aşamasına girmiştir. Her ne kadar mevcut yüksek vinçler Katalan mimar Antoni Gaudi’nin kaprisli planlarını ölümünden çok daha uzun bir süre sonra da uygulamaya devam etseler de, artık dini ayinler düzenlenebildiğinden bu bina bir Roma Katolik bazilikası olarak gerçek amacını yerine getirebilmektedir.

Sadık bir Katolik olan Gaudi, bir keresinde bu başyapıtını “insanlığın İsa’nın tekrar vücut bulması yoluyla kurtuluşunun ilahi tarihçesi”nin bir ifadesi olarak tanımlamıştı. Gaudi’nin tutkusu kiliseyi süsleyen, havarilere adanmış görkemli helezoni kulelerden, Dirilişin betimlendiği zarif vitray pencerelere kadar uzanan sayısız ögede görülebilir. 7 Kasım 2010’da, Paşa Benedict XVI’nın Sagrada Familia’yı küçük bir bazilika olarak kutsadığı, içeride ve dışarıda olmak üzere yaklaşık 60.000 kişinin katıldığı tören, binanın inancının önemli bir parçası olduğunu resimlemiştir. Yapıtın hedeflenen tamamlanma tarihi 2026’dır. Günümüzde, biçimlendirilmiş ağaçlar gibi yükseklere uzanan oymalı kolonları ile ünlü, yerden 46 metre yüksekteki merkezi nefte her gün İspanyolca ve Katalanca ayin yapılmakta ve binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

BİR YERLİ GİBİ GEZİN!

Turistlerin ayrılmasıyla karanlık çöktükten sonra, Sagrada Familia’nın bulunduğu alana sükûnet çöker. Bu, kilisenin ışıklandırılmış ve heykellerle süslü dış cephesini incelemek için en harika zamanlamadır. Bazilikanın iki tarafında yer alan parklarda manzaranın keyfini çıkarın. Tutku isimli cephesine bakan, yaklaşık 150 gül fidanı ve ağaçlar dolu bir bahçeden oluşan Plaça de la Sagrada Familia ya da kilisenin detaylı ve muhteşem Doğum cephesinin görüntüsünün yansıdığı büyük göl Plaça de Gaudi’yi mutlaka görün.

GEZGİNİN DEFTERİNDEN

NE ZAMAN GİTMELİ?

Sagrada Familia İspanya’da en çok ziyaret edilen yapıttır. Düşük sezonlar olan Ocak-Mart ayları ve Kasım sonu- Aralık ayı başında daha tenhadır. Noel ve yeni yıla denk gelen zamanlarda kısaltılmış ziyaret saatleri ile bazikia sene boyunca açıktır.

PLANLAMA:

Kilise Barselona’nın merkezindedir ve otobüs ya da metro ile kolayca erişilebilir. Uzun kuyruklardan kaçınmak için kilisenin resmi internet sitesinden bilet alın. Bu bilet normal gişenin yanındaki hızlı geçiş kapısından girmenizi sağlar.

İNTERNET SİTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

SANAL TUR İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.