Nasır nedir çeşitleri nelerdir Nasır tedavisi nasıl yapılır

0 16

Nasır Nedir ve Neden Olur?, Nasır Hakkında Bilgi,Nasır Ne Demek

Nasır, derinin boynuzsu tabakasının, uzun süre devam eden basınç veya sürtünme sonucu, belirli bölgelerde kalınlaşmasıdır. Tepesi içeri bakan bir piramit şeklindedir. Geniş bölgede meydana gelen sertleşme koruyucudur, fakat küçük olanları genellikle ağrılıdır. Özellikle ayakta meydana gelen nasırları, kendi kendine evde tedâviye yeltenmek pek bir sonuç vermez, bunları ilgili bir hekime göstermek uygundur. Ayak tabanlarında meydana gelen ağrılı ve mikroplu siğilleri, nasırla karıştırmamalıdır.

İnsanlarda nasır, genellikle yaptığı işin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Meselâ, çiftçilerin, işçilerin elleri nasır tutar. Ayak parmaklarındaki nasırlar, çok dar ayakkabı giymeye bağlıdır. Ağrı veren nasırlardan kurtulmak için en mühim husus, nasırı meydana getiren sebebi gidermektir. Gerekirse çeşitli nasır ilâçları kullanılabilir.

Nasır çeşitleri

Nasırların çeşitleri ve boyutları birbirinden farklıdır. Tedavi sürecinin başlangıcında nasırın hangi evrede olduğu ve türü belirlenir ve buna yönelik tedavi planlanır. Temel olarak 3 farklı nasır çeşidi vardır:

  • Yumuşak Nasır: Genellikle ayak parmakları arasında  boşluklarda olur ve ağrı, akıntı gibi sorunlar yaratanlar yumuşak nasırdır. Boyutu 1-4 cm aralığında olup kızarık, hassas bir şekilde olur.. Oluşma nedeni parmakların birbirine normalin üzerinde baskıdan kaynaklanır. Yüksek topuklu ayakkabıların sık olarak giyilmesi sonucunda ayağın parmak bölgesine yük fazla biner ve dolayı bu nasırlar oluşur.Ayak parmaklarında doğumdan kaynaklanan veya sonradan olan şekil bozuklukları da yumuşak nasıra sebep verirler
  • Sert Nasır: Genellikle ayağın kemikli kısımlarında olur ve, ayağın yanlış basılması veya kemiklerde bulunan basınca ve ayakkabının ayak yüzeyine basınç yapması  sonucunda  sert nasır olur. Yoğun bir kökü bulunur ve ayak parmaklarının tepeleri, küçük parmaklarının dış kısımları ve ayak tabanında meydana gelirler..
  • Tohum Nasırı: Topukların yan ve arka kısımlarında görülür ve, ölü deriden oluşur. Üstüne basınca  ağrı yapar.. Nasır bölgesinin üzerindeki sert derinin temizlenmesi veya yumuşatılması ile genellikle ağrı hissi önlenebilse de ilerleyen zamanlarda  deri altında nasır kökleri oluşur.

                                NASIR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

İltihapsız normal sert nasırlarda ponza taşı ile nasır yüzeyindeki ölü derinin temizlenir.Nasır sökücü krem ve kalemler ile nasır bantlarından yararlanılarak evde tedavi yapılabilir..Nasır üzerinde biriken olan ölü derinin zamanla yok edilerek nasırın tedavi eder.. Fakat bu işlem yavaş olarak ölü deriye yapılır ve ve canlı deriye zarar verilmememsi gerekir.

Ayrıca yakı bantıda denilen Nasır bantı, nasır kalemi ve nasır ilacı olarak tabir edilen ürünler hastalıklı bölgenin temizlediğinden bu bölgedeki ölü deriyi temizlenir. Nasır bantı yakaı banntı seçilirken nasırın boyutuna uygun olanlar seçilmeli.Ayrıca canlı derinin ilaçla temas ettirilmememlidir.. Bunlara ilave  olarak karbonat, aspirin, sirke ve limon ile de ayak nasırı için evde bakım tedavileri yapılabilir. Fakat yanlış yapılacak bir uygulama nasırın zarar görmesine ve  ağrının daha da artmasına sebep olabilir.Bu yüzden en iyi yöntem doktor kontrolunda bu işlemi yapmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.