Nane limon çayı nasıl yapılır faydaları neledir

0 9

Mutfaklarımızda bol olarak kullandığımız, çorbaya, dol­maya salatalara lezzet veren nane aynı zamanda bir şifa bitkisidir. Nanenin tedavi gücü çok yüksektir, gücü birçok rahatsızlıklarımıza faydalı ve etkilidir. Nane, çok etkilibir kalp ilacıdır, çarpıntı ve ritm bozukluğuna halk arasında TAŞIKARDİ denilen düzensiz kalp atışlarına çok faydalıdır. Sabahları aç kamına içilirse hayat boyu kalp çarpıntısından korur.

Ayrıca Nane, mideyi dinlendirir, güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Bulantıya keser, mide üşütmesinde, karın ağrısında, Nane ile limon kaynatılıp içilir.

Bu çok eski­den beri uygulanan bir tedavidir. Nane, gaz sancılarını giderip, bebeklere dahi verilebilir. Küçük bebeklere 1 fincan kaynamış suya çay kaşığının ucu ile nane konur dem­lenip süzülür bal ilavesi ile günde 3-4 çay kaşığı ile verilirse hem gazı giderir, hem bebeğin zekasını açar.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane çayını hazır olarak  poşet çay şeklinde alabilirsiniz veya  nane yaprağı alarak evinizde de demleyebilirsiniz.

Nane çayını yapmak için 6-8 bardak sıcak suyu bir demliğe dökersiniz. Sonra demliğe poşet çayı veya nane yapraklarını yerleştirin ve 4-5 dakika bekleyin. Nane çayınızı biraz limon ve bir miktar şeker ile de ilave edebilirsiniz.

Nane, aynı zamanda sinirsel rahatsızlıklara, erkeklerin strese dayalı güçsüzlüklerine çok faydalı bir güçlendiricidir. Sabahlan içilecek bal katılmış bir bardak sıcak nane çayı gün boyu ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayacaktır. Kalp ve damar sertliği, tansiyon rahatsızlıklannda sabahları içilen nane çayının üzerine bir elma (kabuğu ile) yenilirse etkisini

Diş ağrılarını giderip karaciğer yetersizliğinde çok faydalıdır. Bağırsak spazmını da tedavi eden nane bu saydığımız hastalıklara çok faydalı harika bir doğal ilaçtır, | aynı zamanda antiseptik olup, mikropları öldürür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.