Muharrem ayı ne zaman başlıyor muharrem ayında hangi günler oruç tutulur

0 6
Muharrem ayına günler kaldı, geri sayım başladı. Hicri yılbaşı olan Muharrem ayı için heyecanlar başladı ve oruç tutacak olan bireyler ‘Muharrem ayının hangi günlerinde oruç tutacağını merak ediyor’ işte tüm detayları ile muharrem ayı…

2020 MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Hicri yılbaşı olarak sayılan muharrem ayı 2020 yılında 20 Ağustos’ta başlayacaktır.

MUHARREM AYININ NEDİR?

Muharrem ayı Hicri takvimde yılın ilk ayıdır. Muharrem Arapça bir sözcüktür. Muharrem sözcüğünün kökü ise “haram”dan gelmektedir. Kelime karşılığı -haram olan, yasaklanan- anlamına gelmektedir. Araplar, İslamiyet öncesi zamanda bile, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi olan ilk ayda yani “muharrem” ayı geldiği zaman savaş başlatmak gibi “yasaklanan ve haram olan” her şeyden kaçınırlarmış.

Muharrem ayının temel amacı: Yaşanan acıların bir daha gerçekleşmemesi için lazım gelen insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir. Matem süresince savaş açılacak şekilde; bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem ayı sürecinde hiçbir canlıya eziyet edilmez.

İnsanların kalbini kırmamak, incitmemek, ve bireylerin arkasından dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun asıl ilkesidir. Sağlıklı olanlar ise oruç tutarlar. Matemde amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve hatırlamaktır. Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin’in kurtulması ve Ali’nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah’a şükredilir. Bu yüzden Muharrem Mâtemi, aşûre yapılıp dağırtılarak sonlanır. 12 gün tutulan orucun hemen ardından Aşûre yapılır. Ve tam on iki farklı malzemeden yapılan aşûre yenilir, dağıtılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.