Mücevherler nasıl temizlenir ( Altın gümüş pırlanta ve takılar)

0 7

MÜCEVHERLERİNİZ NASIL TEMİZLENİR?

Takılarınız veya mücheverleriniz karardığında ve ya tozlandığında kuyumcuya gitmenize gerek yok. Siz de basit bir işlemle bunları temizleyebilirsiniz.. Ancak bu basit işlem yapılırken kıymetli mü­cevherlerinizin başka bir yönden ha­sara uğramaması için özel itina ge­reklidir. Altın mücevherler önce ılık sabunlu suda bîr yumuşak fırça île yıkanır. Durulandıktan sonra 90 derece alkole batrılır. ve beş da­kika beklenir. Alkolden çıkarılan altın parlatılarak temizlenmiş olur. Değerli taşları ise yine yukarıda söylediğimiz gibi 90 derecelik alkole ba­tırıp beş dakika bekletmek suretiyle temîzlîyebilirsiniz.

Pırlantalar en sert madendirler.Güzel  görünmelerini sağlamak, değer kaybı veya zarardan koruyabilmek için  özel bakım yapılır. Doğada, bir elmasın oluşabilmesi için milyonlarca yıllık ısı ve basınç lazımdır. Bu yüzden mücevherlerine en iyi bakım yapılması gerekir.

1.Yöntem Amonyak Banyosu:

Bir birim amonyak ve altı birim ılık suyu bir kaba koyuup karıştırın.Bununla mücheverleri güzelce fırçalayın.

2.Yöntem Deterjan Banyosu:

Yumuşak bir  deterjan kullanarak bir küçük kaba ılık olacak şekilde köpük yapın. Suyun içinde klor olmasın. Sabun köpüğü oluşturuncaya kadar mücheverleri fırçalayınız. Mücevherinizi, ılık su ile durulayıp kurumasını bekleyiniz.

3.Yöntem Soğuk Su Banyosu:

Bir bardak çok yumuşak bulaşık deterjanı ve dört bardak soğuk suyu karıştırın. Yarım saat mücevheri bu bu suya koyup sonra çıkarıp fırçalayınız. sonra yeniden karışımdantekrar geçiriniz.

Yumuşak ve metalik olmayan yumuşak bir fırça ile (diş fırçasıda olabilir )mücevherinizin yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak  şekilde temizleyiniz. En son  kurulayınız.r.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.