Mevlid kandili 2020 ne zaman mevlüd kandili nedir kandil günleri nelerdir mevlüt kandili ne zaman

0 30
Mevlid Kandili her yıl olduğu gibi bu yılda Müslümanlar için heyecanla beklenen bir tarih. 2020 Mevlid Kandili ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Bu sorular çok araştırılırken Diyanet İşleri Başkanlığından açıklama geldi. İşte Hazreti Muhammed’İn dünyaya teşrifi nedeniyle rebiyüevvel ayının 12’inci günü idrak edilen Mevlid Kandili’nin tarihi Bilgi Kadın’da

Mevlid Kandili 2020 ne zaman? Bu yılda her zaman olduğu gibi yoğun ilgi gören konular arasında yer alan Mevlid Kandilini Müslümanlar her yıl dini gün ve ayları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde açıklanan tarihlerde idrak ediyorlar. 2020 senesi Mevlid Kandili bu ayın (Ekim) 28’inde idrak edilecek. Peki Mevlid Kandili nedir? İşte detaylarıyla Mevlid Kandili…

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN? DİĞER KANDİL GÜNLERİ ?

Mevlid Kandili 2020 senesinde 28 Ekim günü Çarşamba olarak idrak edilecek. Bu kandil ise 2020 senesinin son kandili olacak.
Önümüzdeki diğer kandiller;

  • Regaib Kandili 27 Şubat,
  • Mirac Kandili 21 Mart,
  • Berat Kandili 7 Nisan,
  • Kadir Gecesi 19 Mayıs’tır.

PEKİ MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Hazreti Muhammed’in dünyaya gelişi nedeniyle rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, İslam dünyasının en önemli gün ve geceleri arasında yer almaktadır.

Arapça’da “doğmak”, “doğum zamanı” veya “doğum yeri” mealinde olan MEVLİD, “velâdet” kelimesinden türeyen bu kelime, zaman içinde bu türdeki eserlere verilen ortak bir ad hâline gelmiştir. Özel dinî günlerde (sünnet töreni, hac dönüşü, asker uğurlama, bir ölümün 40. günü gibi) ve kutsal gecelerde, Muhammed’in doğumu, kutsal kişiliği, miracı gibi olağanüstü anlatı ve mitoslarla bezenmiş, gerçeküstü olayları anlatan edebî metinlerin makam ve usûl ile okunmasıdır. Türkçeye Arapça’dan gelmiş olan “mevlid” kelimesi, “Peygamberin doğum günü” mealinde de kullanılır. Halk arasında mevlit, mevlüd, mevlüt olarak da söylenmekte, hatta kişiler isim olarak bile konulmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.