Likidite nedir merkez bankası likidite açıklaması

0 5

Likidite kavramı, son günlerde çok konuşulan bir kavram haline geldi. Merkez Bankası’nın açıklamasından sonra trend arananlar listesine girdi. Peki “likidite nedir”. Bir ticaret terimidir. Likidite paraya çevrilebilecek özellikte olan varlıklar anlamına gelmektedir. Az öncede bahsettiğimiz gibi Merkez Bankası’nın açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 10 Ağustos’tan sonra piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri altında tanınan likidite imkan limitleri yarıya düşürülmüştür.

LİKİDİTE NEDİR, NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Son günlerde çokça duyduğumuz likidite bir ticaret terimidir. Likidite, kısa vadeli anamal ve ticaret ile para işlemleri için kullanılan; kısa zamanda paraya dönüştürülebilen varlıklardır

MERKEZ BANKASI’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA

10 Ağustos ve sonrasında piyasa yapıcı olan bankalar için Açık Piyasa İşlemleri altında tanınan likidite imkan limitleri yarı yarıya düşürülmüştür.

MERKEZ BANKASI’NIN DÜNKÜ AÇIKLAMASI

Merkez Bankası’ndan dün yaptığı açıklama

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar pandeminin de Türkiye’nin ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken olan kapasite için korunmada gayet başarılı olmuştur. Son dönemde gördüğümüz verilerde, iktisadi toparlanmanın güç kazandığına şahit olmaktayız. Bu bağlamda Ağustos başı ve sonrası için iktisadi olarak yürütülen faaliyetteki normalleşme süreciyle beraber, hedefli ilave sunulan likidite imkanları kademeli bir şekilde azaltılacağı kararını almış bulunmaktayız.”

“AZALTILMASI İÇİN ELDE OLAN TÜM ARAÇLAR KULLANILACAKTIR”

Bununla beraber piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından takip edilmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları altında, elindeki tüm araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması çerçevesinde kullanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.