Kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar

0 38

KURUMUŞ MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR

Her evde insanların başına gelen mürekkepli kalemlerin akıttığı veya mürekkep lekeleri canımızı sıkar ve çıkarmakta zorlanırız.Bu lekeleri çıkarmak için  herkesin evinde bulunan malzemelerle pratik bir şekilde bu lekeleri çıkartıcı formülleri alt kısımdan bulabileceksiniz.

Mürekkep lekesi çıkarılması en zor lekelerden biridir.Mürekkep lekesi çıkarmak için en etkin karışım şu şeklide hazırlanır.

1. yöntem : 2 ölçü oksalit asit (her eczanede bu­lunur) I ölçü gliserin ve bir ölçü saf alkolü karıştırın Bu karışımı leke üstüne sürüp bîr kaç saat bırakın.Son­ra soğuk suya daldırın. Mürekkep suya yayılacağından sık sık suyu değiştirin. Son olarak sulandırılmış amon­yakta çalkaladıktan sonra durulayın. Kumaşın nemini bir kurutma kâğıdı ile alın.

2.yöntem Her evde bulunan aseton ile ele bulaşan mürekkep lekesini kolayca çıkarabilir. Bu temizlemeyi yaparken yüzeyde  herhangi bir  problem meydana gelmezÖnce Asetonu pamuk üstüne dökün ve bulaşan bölgeyi silmeye başlayın. Leke kolayca çıktığını göreceksiniz.

Mürekkep lekesi koltuktan nasıl çıkar-

Evdeki  koltuk veya döşemelere bulaşan tükenmez kalem çizikleri veya akan mürekkep lekeleri evinizde bulunan saç spreyi ile kolayca temizleyebilirsiniz. Saç spreyini lekeye doğrudan sıkın ve bir süre beklettikten sonra temiz ve nemli bir bez yardımıyla ovalayarak temizleyin.. Birkaç defa uygulamadan sonra lekenin eskiliğine  de bağlı olarak kolayca çıktığını göreceksiniz.

Halıda oluşan mürekkep lekeleri nasıl çıkar

Biraz mısır nişastasını taze süz ile karıştırıp halının üzerindeki mürekkep lekesine sürün ve kuruyana kadar bekletin. Kuruyan karışımı elektrik süpürgesi ile çetikten sonra sabunlu ılık su ile halıyı silerek temizleyin. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.