Kudret narı yağı nasıl hazırlanır faydaları nelerdir

0 3

Kudret narı Yağı Nasıl Kullanılır, Kudret Narı Yağı Faydaları nelerdir, Kudret Narı Yağı Nasıl ve Nerelerde KullanılırKudret Narının Faydaları, Kudret Narı Macunu, Kudret Narı Tohumu, Kudret Narı Yağı, Kudret Narı Bitkisi, Kudret Narı Kullanımı, Kudret Narı Faydaları: ,

Halk arasında  mide hastalıklarının en önemli tedavisi olarak bilinen Kudret narı bütün tropikal Asya, Afrika ve Hindistan da yetişen turuncu renkli bir meyvedir.Türkiyede de son zamanlarda sıklıkla yetiştirilir.

Kudret narı karışımının mide ülseri, bağırsak iltihabı, kabızlık ve gastrit için 40 gün süre ile kullanılması gerekiyor.

kudret narı iki şekilde hazırlanıyor.Eylül ayında taze olarak çıkan kudret narı, olgunları balla karıştırılarak kullanılıyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenmesi gerekiyor.

Kudret Narının Kullanımı

Taze toplanmış olgunlaşmış olduğu zaman: Kudret narı, olgunlaşıp kavuniçi bir renk alınca balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine bir miktar birşey yenmiyor.

Tazesinin olmadığı zaman: Önce çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Bozuldu sanmayın.’ Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur : ‘Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yenilecek Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor. Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alınabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.