Kolajen nedir ne işe yarar nasıl kullanılır kolajeninin faydaları

0 42

Son dönemde çok sık duyduğumuz kolajen nedir? Yaşlanmayan bir çok ünlünün en büyük sırrı ortaya çıktı. Kolajen ne işe yarar? Cilde olan faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Sizler için Bilgi Kadın ekibi olarak kolajen hakkında tüm detaylara, yazımızda yer verdik.

 •   Kolajen nedir?

Kolajen aslında cildimizin temel yapı taşıdır. Kolajen proteinlerin en küçük yapı taşı olan aminoasitlerdir. Kısa aminoasit zincirleri ise kolajen peptitlerini meydana getirmektedir. Kolajen, hayvanların et, deri, kemik gibi bölgelerinden elde edilir. Kolajenin temel amacı bağ dokusunu güçlendirerek vücut bütünlüğünü korumaktır, iyileştirmektir. Kas ve cilt hücrelerini koruyan bağ dokusu yapısına katılarak cilde olması gereken dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandırır. Aynı zamanda kolajen;  eklem, tendon ve organları bir arada olmasını sağlar.

Gün geçtikçe biz yaşlanıyoruz, cildimiz nasıl aynı kalsın. Elbet cildimizde de bir takım sorunlar oluşuyor. Kolajen miktarının gün geçtikçe azalmasıyla beraber bir süre sonra vücuda yetmemeye başlar. Kolajen eksikliği, cilt kırışıklığı, selülit, kırışıklık, eklem sorunları gibi bir takım olaylara neden olmaktadır.

Peki kolajen neden azalır? Aslında bu sorunun bir çok nedeni olabilir. Sağlıksız yaşam koşulları, kötü beslenme, çok tüketilen sigara, UV ışınlarının cildi yıpratması ve C vitamin eksikliği gibi sebepleri sayabiliriz. Kolajeni kaybediyoruz ama geri kazanmakta mümkün. Pek tabi yediklerimize dikkat edeceğiz ve gerekirse kolajen desteği almamız gerekmektedir.

 • Kolajen faydaları nelerdir?

 1. Cilt sağlığına iyi gelir. Cildin elastikliğinin olması gerektiği seviyeye getirir.
 2. Eklem ağrılarının oluşmamasına, eğer varsa da eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 3. Osteoporoz gibi kemik bozuklukları riskini en aza indirir.
 4. İlerleyen yaşla beraber kas kütlesi kaybı oluşan bireylerde kas büyümesine ve kasların güçlenmesine neden olur.
 5. Kalp rahatsızlıkları oluşumunu engeller.
 6. Beyin, kalp ve bağırsak sağlığının iyileşmesine, saç tellerinin ve tırnakların güçlenmesine yardım eder.
 • Peki kolajen hangi besinlerde vardır?

 1. Kemik suyu
 2. Tavuk
 3. Balık ve kabuklu deniz ürünleri
 4. Yumurta beyazı
 5. Turunçgiller
 6. Meyveler
 7. Tropikal meyveler
 8. Sarımsak
 9. Yapraklı sebzeler
 10. Fasulyeler
 11. Kaju
 12. Domates
 13. Biber

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.