Kavurma tarifi kavurma nasıl yapılır kurban bayramı kavurma tarifi

0 6

ENFES KAVURMA TARİFİ, LEZZETLİ KAVURMA NASIL YAPILIR?

Kurban bayramı gelişi ile beraber kavurma tarifi aranmaya başlandı. Kavurma nasıl yapılır? Kurban Bayramı’nda şahane yemek masalarının olmazsa olmaz yemekleri arasında yer alan kavurma tarifi kurbanların kesilmesinin ardından araştırılmaya başlandı. Kavurma nasıl yapılır? Tarifi ve malzemeleri hangileridir? İşte sizeyemekten vazgeçemeyeceğiniz lezzeti ile bayram masalarının vazgeçilmezi kavurma yapılışı ve kavurmanın püf noktaları…

KAVURMA İÇİN MALZEMELER:

Sevdiğiniz tercih ettiğiniz kadar kuyruk yağı
1 kg kadar dana veya koyun eti
Dilediğiniz baharatlar( tuz, karabiber, kekik)

KAVURMANIN YAPILIŞI:

İlk adım olarak etlerinizi akan suyun altından bir geçirin. Ve iyice kanın temizlendiğinden emin olun.
Daha sonra dilediğiniz kadar kuyruk yağını ve etleri doğrayıp içine atın. Düdüklü tencereniz varsa etleri ve kuyruk yağını düdüklü tencerenin içerisine atın.
Etin kendi suyu olduğu için, ekstra su koymanıza gerek kalmayacaktır.
40 veya 45 dk sonra düdüklü tencerenin kapağını açınız, ve etleri bir tavaya boşaltın.
Daha sonra da kavurmak için etleri tavada kavurabilirsiniz.

Kavurmanın püf noktası:

Eğer yumuşak kıvamda seviyorsanız, etlerin sert olmasını istemiyorsanız içerisine tuz ve istediğiniz baharatları en son eklemenizi tavsiye ederiz.

Kavurmanın lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Kavurmak için en çok kullanılan et kuzu etidir. Çünkü daha lezzetli olacaktır. Ancak Kurban Bayramı olduğunda kavurmanızı istediğiniz etten; kuzudan da koyundan da dana etinden de yapabilirsiniz. Çünkü etler taze olduğu için pişirmesi de kolay ve zahmetsiz olacaktır.

Koyun etini kullanacaksanız, kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gereklidir.

Kavurma yaparken kullanacağınız etin biraz yağlı olması tercihlere göre; kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu nedenle kurban etinizi temizlerken ya da temizletirken tüm yağı almamanızı tavsiye ederiz.

Kurban bayramı kavurması nasıl daha yumuşak olur?

Kurban bayramında yapacağınız kavurmayı dana etinden kullanıyorsanız, pişmesi ve yumuşak olması koyun etine göre biraz zahmetli olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.