Kalp sağlığı için E ve C vitaminlerinin önemi

0 8

Özellikle E ve C vitaminleri kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir Vitaminler, kolesterolden da
Damar sertliğine, tansiyondan kansere kadar birçok hastalık için koruyucu tedbir teşkil eden özelliklere sahiptir. E vitamini hücre zarlarının sağlıklı olmasını sağlar. C vitamini ise doku yapımında görev alır. C vitamini aynı zamanda kanın pıhtılaşma süresini uzatır. E ve C vitaminlerinin en büyük özelliği antioksidan olmalarıdır. Yani damar sağlığını koruyan yıpranmayı önleyen vitaminlerdir.

Damar sertliğinde kötü huylu kolesterol (LDL) damar çeperlerine zarar verebilmesi için önce oksitlenmesi gerekir. İşte bu oksitlenmeyi önleyen E ve C vita-minleridir. Bu yüzden bu vitaminlerin önemi büyüktür. Yağda eriyen E vitamini, suda eriyen C vitamini bu yüzden kalp ve damar sağlığımız açısından çok önemlidir. Yetişkin bir insanın bir günde alması gereken E vitamini 10-12 mg. C vitamini ise 75-100 mg.’dır. E vitamininin kaynağı zeytinyağı, ceviz (yağı), mısır yağı, fındık, soya fasulyesi ve tahıllardır.

C vitamininin kaynağı taze meyve ve sebzelerdir. Özellikle portakal, limon, mandalina, greyfurt yani tüm turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, pazı, yeşil salata, tere. Bil-hassa tere kalp sağlığımız için bolmiktarda tüketmemiz gereken bir sebzedir. TERE tam anlamı ile harika bir şifa sebzesidir. Bu arada kalp, tansiyon ve damar sertliği için çok etkili bir formül

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.