Kadınlarda sık idrara çıkma sorunu

0 19

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sorunu

Kadınlarda sık idrara çıkma sorunu birçok dönemde kendini gösterebilir, sadece kadınlarda değil tüm bireylerde bu rahatsızlık bazı zamanlarda ortaya çıkar.

Sık idrara çıkma nedeni olarak idrar yolu enfeksiyonu, günlük sıvı miktarı, sistit ve böbreklerin olağan dışı çalışma ritmi ile alakalı bir problem olduğunu söyleyebilirim.

Bu durumu hemen ciddi problemlere yormak oldukça yanlış olur, sık sık tuvalete gitme sıkıntınızın ne zamandan beri sizin başınıza bela olduğu ve idrarın rengi hastalık konusunda bizlere yardımcı olacak en büyük işarettir.

Gün içerisinde tükettiğiniz sıvı miktarını kontrol altında tutarak gözlem yapmaya başlayabilirsiniz, tükettiğiniz sıvı miktarı kadar hangi sıvıları içtiğiniz de önemli, mesela vücudun işine yaramayan sıvılar hızlıca dışarı atıldığından dolayı sık idrara çıkmanıza neden olur.

Sık idrara çıkma nedenleri ve idrar kaçırma

Eğer durum aşırı rahatsızlık verecek düzeylere ulaştıysa, öksürürken, gülerken veya hareket halinde idrar kaçırmaya başladıysanız sorunun temeli mesane bölgesinde olabilir. Bazı bireylerde mesane bölgesi normal boyutundan daha ince yapılıdır, eğer bu bireyde biraz da kilo problemi varsa mesaneye uygulanan baskı daha fazla olacağından idrar keseleri sizi sürekli tuvalete gitmeniz konusunda uyarılarda bulunur.

Böyle bir durumla karşılaşan kadınlar, tuvalete yetişemeyeceğim, aniden çişim gelirse gibi paniğe sürekli kapıldıklarından tuvalete gitme durumunu tetikler ve normalden kat kat daha sıklıkla kendinizi tuvalete giderken bulursunuz.

Psikolojik tuvalete gitme düşüncesi

Gayet normal bir durumdur, tamamen vücudun ve beynin kendini buna odaklamasından dolayı sürekli tuvalet ihtiyacı hissedersiniz. Yolculuk zamanlarında sıkça karşılaştığımız bir sorundur. Buna kesin olarak bir çare yoktur fakat istediğim zaman ihtiyacımı karşılarım gibi pozitif düşünceler sizi biraz olsun rahatlatabilir.

Sık idrara çıkma problemi ile ilgili doktor kontrolü için üroloji bölümünden randevu alabilirsiniz, bu rahatsızlık birçok kadının başına gelen hatta başına bela olan ve özel günlerini kabusa çevirebilecek bir sorundur.

İdrara çıkma sıklığı ne olmalı ?

Sık sık idrara çıkmak kadar az idrara çıkmak da böbreklerdeki bir sorunun işaretidir. İçtiğiniz sıvı miktarında anormal bir durum olduğu söylenebilir, günlük 5-10 arası ideal sıklıktır.

Fakat aşırı sıvı tüketiminde 10-20 aralığı da standart kabul edilebilir, dikkat etmeniz gereken tekrarlar arasında ne kadar boşluk olduğudur, 5 dk arayla gitmeniz şüphesiz bir sıkıntının habercisidir.

Elinizden geldiğinde tuvaletiniz geldiğinizde tutmamalısınız, bunu sürekli alışkanlık haline getirdiğinizde ciddi idrar sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Sık idrara çıkmayı önleyen bitkiler

İdrar sorununu bitkisel çözüm ile hafifletmek mümkün, fakat bitkisel karışımlardan ziyade doğal çayları tercih etmelisiniz. Aktarlarda satılan şifa karışımlarını kesinlikle araştırmadan ve güvenilirliğini bilmeden kullanmayın, daha ciddi sorunlara yol açabilirler.

En etkili bitkisel çözüm maydanozdur. Özellikle geceleri yaşadığınız ve uykunuzu bölen idrar sorununa karşı sizi biraz olsa rahatlatacaktır. Kaynatarak suyunu çay gibi içebilirsiniz, şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer sorununuz uzun süredir devam ediyor halde ise mutlaka üroloji doktoruna başvurmalısınız, çünkü idrar yolları enfeksiyonunun kronikleşme veya böbreklere sarma ihtimali bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.