İtalya palatino tarihi palatino hakkında bilgi antik roma

0 9

AVRUPA ⇒ İTALYA ⇒ ROMA ⇒ PALATİNO

Yedi tepeli şehir olan Roma’nın en merkezde bulunan ve kentin tarihi kalıntılar adına en zengin olan bölgesi Palatino Tepesi’dir.

Demir Çağı kazıları, cumhuriyetçi villaları, tapınakların kalıntıları ve imparatorluk sarayları Palantino’yu ya da diğer adı olan Palantine Tepesinin tuzu biberidir. Yetersiz bilgilendirilmiş bu arkeolojik bölgeyi ziyaret etmek biraz sabır ve şifre çözme yeteneği gerektirir. Birinci yüzyılda Flavian hanedanı tarafından inşa edilmiş iki seviye üzerine, merkezi ısıtmalı, geniş çeşmeleri ve büyük ziyafet salonları bulunan büyük villa Domus Flavia’dan başlayın. Mimari devrimin parçası olan bina, İmparator Domitian ve mimar Rabirius’un işbirliği ile inşa edilmiş ve amacı, yüksekliği, boyutu ve yenilikleri ile ziyaretçileri büyüleyecek bir saray olmasıydı. Yemek salonu tuğla ve kagir kullanarak yarım dairesel ve 30 metre yüksekliğinde yarım küresel bir çatı yapılmış ve yürüyüş yolunu da yaz için uygun hale getirmişlerdir. Yüzeyleri ise bütün imparatorlukta çıkarılan mermer kaplamalar ile kaplanmıştır.

Antiquarium del Palatino (Palatine Müzesi) saraydan ve tepedeki diğer kazılardan çıkarılan eserleri sergiler. Yakında, tepenin güneybatı eğiminde bulunan Casa di Augusto (Agustus’un evi) ilk imparatorun villası olup, mimari ve hayali sahneleri tasvir eden zarif freskleri korunmuştur. Saray kalıntıları üzerine dikilen Orti Farnesiani bir zamanlar bölgede hüküm süren Farnese ailesinin botanik bahçesini anımsatmaktadır. Tiberius tarafından yapılan imparatorluk villası Domus Tiberiana M.S 64 yılındaki yangından sonra Nero tarafından yenilenmiştir.

İPUCU : 

Foro Romano’yu en iyi görebileceğiniz nokta Palantino’daki manzara platformudur. Bir zamanlar İmparator Tiberus’un sarayının temeli olan bu nokta, antik şehir merkezinin ve Casa delle Vestali’nin kalıntılarının kuş bakışı bir manzarasını sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.