İspanyol gribi kaç yıl sürmüş kaç kişi vefat etmiştir

0 13

Günümüzde Corana virüsü dedğimiz salgınlıkla mücadele verirken İspanyol gribi denilen salgın hastalığa  benzerlik gösteriyor. İspanyol gribi ya da diğer adıyla İspanyol nezlesi, dediğimiz bu salgın hastakık 1918-1920 yılları arasında 2 sene kadar sürmüştür. H1N1 virüsünün ölümle en fazla kişinin öldüğü  grip salgını olarak bilinir. İspanyol Gribi, Toplamda  18 ay sürmüş ve Bu 18 ay içinde içinde 50 ile 100 milyon arası insanın yani 1918 dönemde  yaşayan nüfusunun %15 kadar ölümüyle bitmiştir.Osmanlı devleti ve  tüm dünya ülkelerini etkilemişti. Toplantılar yasaklanmış okullar tatil edilmiş ve kütüphanelerde kitap dağıtımı durdurulmuş ve  ulaşım araçları dezenfekte edilmiştir.En önemlisi  El sıkışmak  yasaklanmış ve suç hâline gelmişti.

Salgın ilk olarak İspanya’da başlamamıştır. Fakat isminin İspanyol gribi olarak isminin olması İspanya’nın, I. Dünya Savaşı’nda savaşmamış olması  ve askerî sansür nedeniyle diğer Avrupa devletlerinde salgından bahsedilmemesine rağmen İspanyol basınınında grip  salgını  ilk kez gündeme getirmesinden kaynaklanır.

İspanyol gribi tarihte ilk defa  11 Mart 1918 yılında  ABD’nin New Mexico eyaletinde başlamıştır. Salgın 1918 Eylül ve Kasım aylarında en yüksek seviyesine kadar çıkmıştır. Salgın.2020 yılına kadar  devam edip toplam olarak 2 sene kadar devam etmiştir. İspanyol gribinden  Osmanlı devleti ve tüm dünya ülkeleri İspanyol gribine tutulmuştur.. .Hindistan’da bu gripten yaklaşık olarak 17 milyon kişi, yani ülke nüfusunun %5’i bu hastalıktan vefat etmiştir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.