Hızlı hamur mayalama mikrodalgayla hamur mayalama

0 697

Güzel hamur işlerinin sırrı hamurun güzel mayalanması. Puf puf hamur mayalamanın bir kaç tane sırrı var.  Öncelikle un ve mayanın kaliteli olması gerekiyor.Yaş ya da kuru maya arasında aslında çok fark yok. Mayalamada en önemli etken ortam sıcaklığıdır. Sizin eğer mayalanmasını bekleyecek çok vaktiniz yok ve ortam sıcaklığı mayalanacak kadar iyi değilse mikrodalgada 15 dakika hamur mayalamanın pratik yönteminden bahsedeceğiz.

Mikrodalgada 15 dakika hamur mayalama

Mikrodalganın aslında çok kullanım şekilleri var. Siz evde sadece yemek ısıtmak için kullanıyorsanız bu yöntemi bilmiyorsunuz. Hamur mayalamak için de mikrodalga iyi bir fikir…

Mikrodalgada hamur mayalamak için hamurunuzu mikrodalga içine sığacak bir kapta tarife göre yoğurun üstünü örtün. Mikrodalgayı açın içinde bir bardak su koyun. 3 dakika çalıştırın. Bardaktaki su kaynayacaktır onu mikrodalganın köşesine alın içinde mayaladığınız üstü örtülü hamur kabını koyun ve kapağını kapatın, ÇALIŞTIRMAYIN.  15 – 20 dakika böyle  kapalı olarak kalsın açtığınızda 1 saat beklemiş hamur kadar mayalanmış olacaktır.

Mikrodalgada ısınan bir bardak su hamurun bakteri üretimini hızlandıracak ve daha hızlı bir kabarma sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.