HES kodu ulaşım hes kodu toplu taşıma ve konaklama tesisleri zorunluluğu

0 21

Son dakika!

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.  Bu genelge de artık şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildiği yazmaktadır. Covid-­19 tanılısı ya da temaslısı olan kişilerin varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacaktır.”

BUGÜNDEN İTİBAREN TÜM KONAKLAMA TESİSLERİNE KABULLERDE HES ZORUNLU HALE GELMİŞTİR!

Bu doğrultuda artık Covid-19 temaslısı veya tanısı konan bireylerin evden çıkmasını tamamen engellemek amaçla HES kodu zorunluluğu getirilmiştir. Artık bir konaklama tesisinde kalacaksanız Hes kodunuzun olması gerekmektedir.

Bulaşma riskinin olabildiğince en aza düşürülmesi ve hastalık tanısı konulan bireyler ile temaslı durumundaki kişilerin anında tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını zorunlu hale getirmek amacıyla Sağlık Bakanlığınca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması geliştirildiği anımsatıldı.

HES kodunuzu almayı unutmayın…

HES kodunuzu buraya tıklayarak nasıl alınır öğrenebilir, siz de daha almadıysanız HES kodunu buradan alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.