HES kodu nasıl alınır hes kodu alma e devlet hayat eve sığar

0 31

Kamu binaları, toplu taşıma, ulaşım ve konaklama tesislerinde, artık bazı alışveriş dükkanlarına girerken bile istenilen HES kodu ile artık herkesin alması gerektiği durumda. Durum böyle olunca herkes HES kodu nasıl alınır? HES kodu nedir? diye araştırma yapmaya başladı. Peki HES kodu nereden alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu almanın aslında bir çok yolu bulunmaktadır. Bunları sizler için Bilgi Kadın ekibi olarak araştırdık.

  1. olarak “Hayat Eve Sığar” aplikasyonu üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” kısmına girilir.

“HES Kodu Oluştur” kısmına tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için tıklayın.

HES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın.

2- HES KODU ALMA YÖNTEMİ:

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır  ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmak zorunda. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

3-  e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

-Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır. Dikkat etmeniniz gereken bir nokta daha!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.