Hatayda yangın söndü mü niye yangın çıktı belen neresi hatay yangın

0 45

CİĞERİMİZ YANIYOR!

Hatay’ın Belen ilçesinde, ormanlık alanda bulunan bir trafonun patlamasıyla beraber yangın çıktı. Yangın o kadar hızlı ilerliyor ki 3 ilçeye kadar yayıldı. Evlerin olduğu bölgeleri de tehdit eden yangını söndürme çalışmaları devam ederken, önlemler alındı ve yangına yakın bölgelerdeki evler tek tek boşaltılıyor. Peki yangın söndü mü? Hangi ilçelere yayıldı? Bakan Pakdemirli’den açıklama geldi. İşte tüm detaylar Bilgi Kadın’da…

Hatay’ın Belen ilçesine bağlı olan “Sarımazı” mahallesinde ormanlık alanda olan trafo patlaması sonuca yangına çıktı. Şiddetli rüzgarla beraber etkisini çabuk gösterdi. Kısa süre içerisinde 3 ilçeye daha sıçradı. Bir alana yayılan ateş; iki apartman ve iki araca sıçradı. Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin 122 arazöz, 20 su tankı, 10 dozer, 2 uçak, 4 helikopter ve 500 personelle müdahale etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi’de itfaiye ekipleri gönderdi. Herkes ateşleri söndürmeye çalışıyor. Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, çıkan yangının İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçradığını söyleyerek “Hatay’da çıkan yangının çevresindeki tüm evleri boşaltıyoruz. 8 kişi yaralandı. Yaralılar hafif yaralı fakat biri çocuk” diye belirtti.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN GELEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, şiddetli rüzgarın etkisiyle helikopter ve uçaklar yapılan müdahalelerde zorluklar çektiklerini, uçaklardan birisinin de yüksek dalgalar nedeniyle zarar gördüğünü açıkladı. Yangının Nergizlik ve Kışlak köylerine doğru ilerlediğini belirten Bakan, bu köylerin tahliyesini istediklerini ekledi. Pakdemirli “Şiddetli rüzgar nedeniyle hava müdahalesi yapılamıyor ya da yapıldığı zamanlar kısıtlı. Meskun mahallerde, evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda maalesef zarar oluştu” diye ekledi.
Hatay’ın Defne ilçesinde çıkan yangın ise 100 dönümde etkili oldu. Hemen hemen de 50 zeytin ağacı zarar gördü.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.