Güneş yanığı nasıl geçer deniz sonrası yanıklar için çözümler

0 8

Yaz gelmesiyle ve havaların ısınmasıyla beraber deniz,kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarırken güneş ışınlarının zararlı etkenlerine maruz kalıyoruz. Özellikle öğle saatlerinde, güneş ışınlarının dik olarak cildimize vurduğu saatler çok tehlikelidir. Güneş yanığı derinin güneş ışığına kısa sürede ve yoğun olarak maruz kalınması sonucunda oluşan deri rahatsızlığıdır. Ultraviyole ışınlarının öğle saatlerinde çok daha etkili olduğunu biliyoruz. Önce kızarıklık olarak belirti gösteren güneş yanığı rahatsızlığı ileriki düzeylerde içi su dolu baloncuklara neden olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar 24 saat içinde max ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. Eğer içi su dolu kabarcıklar varsa yanık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü evrede ise kabuklanmalar gerçekleşir. Güneş üçüncü derece yanığa sebep olmamaktadır.

Eğer güneşten dolayı kabarcıklar oluştuysa onları sıkmanız o bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Kendiliğinden patladıysa o bölgeyi temiz tutmak gerekir.

Ilık su ile duş almak yanıkları yumuşatır ve rahatlatır. Alevli halinin giderilmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı kremler kullanılabilir. Aloe vera jeli ince bir tabaka halinde yanık bölgelere sürülebilir. Karbonat ve lavanta esansiyel yağları ısıyı hafifletir.

Dilimlenmiş soğuk salatalık yanık olan yerde gezdirilirse iyi gelecektir.Buz da gezdirmek iyi bir seçenektir.

Ekinezya çayı su toplanan bölgeye sürülebilir. Soğuk siyah çay, güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilir.

Güneş yanığı yüzünden gerilen cilde zeytinyağı sürmek cildi nemlendirir. Ve acı çekmemizi önler. Ayrıca besleyici özelliği ile yanık izlerine dönüşmesini engeller.

Ve tabiki yoğurt… Vitamin ve mineral deposu olan, ayrıca pek çok güzellik maskesi tarifinde yer alan yoğurt yanık tedavilerinde de kullanılır. Cildin ferahlamasını sağlayan yoğurt yanıkları da acıyı da hafifleştirir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.