Gadri hum nedir gadri hum bayramında neler yapılır hirisi gelenekleri 2020 gadir hum ne zaman

0 8

Gadri Hum Bayramı nedir? 2020 Gadri Hum Bayramı ne zaman? İşte Gadri Hum Bayramı hakkında tüm merak edilenler…

Gadr-i Hum bayramı hazırlıkları tarihi yaklaştığı için tüm hızıyla başlamış durumda. Özellikle Adana, Mersin, Hatay illerinde unutulmayan bu bayram o şehirlerde yaşatılmaya devam etmektedir. Peki Gadr-i Hum bayramında neler yapılır? İşte Gadr-i Hum hakkında merak edilen her şey…

“Gadir-i Hum Bayramı” olarakta anılan bu bayram; Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)’ın Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak bilinmektedir. Ali el-Mûrtezâ’nın Muhammed peygamber tarafından “Velâyet” makâmına atandığına (halef ilan ettiğine) inanılan bu gün, Hicri takvimde de Zilhicce Ayı’nın On Sekizinci günü “Gadir Hum Bayramı” olarak bilinmektedir. Gadir Hum Bayramı 2020 yılında 7-8 Ağustos tarihlerinde kutlanmaktadır.

GADİR HUM BAYRAMI GELENEKLERİ

Her sene kutlanmaya devam eden artık geleneksel hale gelen Gadir-i Hum Bayramı değişik ve güzel etkinliklerle kutlanmaktadır. 2020 7-8 Ağustos sabahın erken saatlerinde başlayan hazırlıklarda öncelik türbelere gitmektir.Türbelere giden insanlar kurban bağışlayıp keserek, kazanlara buğday-et karıştırırak hazırladıkları ‘Hirise’ adı verilen bayrama özel yemek yapılmaktadır. Durumu olan olmayan herkes birer parça katkıda bulunarak “Hirisi”  yemeğini hazırlamaktadırlar. Öncelikle karnı aç olan, dar gelirli insanlar olmak üzere halka dağıtılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.