Evde saç kesimi nasıl yapılır

0 39

Karantina sürecinde evde nasıl kişisel bakımını yapacağını düşünüyor olabilirsin. Kuaförler ve güzellik salonları kapalı olduğu için herkes kendi işini kendi görmek zorunda kaldı. Dip boyası gelen kadınlar marketlerden saç boyası alıp evde kendi çabaları ile boyamaya çalışıyorlar. Peki uzun saçtan da bakımından da şikayet edip evde uğraşamayacağını düşünüyorsan kesim yapmayı öğrenmekle başlayabilirsin.

Saç kesimi biraz karışıktır çünkü her saç tipi farklıdır. Her saç tipine uygun kılavuzumuz uygun olmasa da temel basamakları öğrenebilirsin.

STRES ALTINDAYKEN SAÇIMIZ İÇİN EN İYİ KARARI VEREMİYORUZ!

Stres altındayken saçımız için en iyi kararı veremiyoruz. Bu yüzden acele bir seçimle saçınlarınız için pişman olabileceğiniz bir kararla sonuçlandırabilirsiniz. Son günlerde çok gündemde olan kahkül kesim videolarından bunun doğruluğunu görebiliyoruz. Saç uzatmak için ideal bir zaman olduğundan kesim için biraz beklemenizi ve kuaför salonları açıldığında orada emin ellere bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat illaki kesmek istiyorsanız; tel tokalar ile sahte bir bob kesim oluşturup nasıl göründüğünü deneyebilirsin. Saçların at kuyruğu olacak kadar uzunsa makas gerektirmeden kahkülün yüz tipine uygun olup olmadığına karar verebilirsin.

SAÇLARIMIZA BAKIM YAPMANIN EN BASİT YOLU SAÇLARIMIZI FIRÇAYLA TARAMAKTIR!

Evet biz de ilk başta duyduğumuzda şaşırdık. Saç diplerini, saç derisini fırça yardımıyla uyarmak doğal yollar ile saç diplerinizdeki yağları saçınızın uzunluğu boyunca aktif bırakmaya yardımcı olmaktadır. Daha parlak ve daha güçlü saçlar için yardımcı olur ve kafa derisini aktive edeceğiniz için daha uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

KESİM İÇİN GEREKLİ OLAN EN ÖNEMLİ MALZEMENİZ MAKAS…

Saçınızı kesme yolunda ilerliyorsanız ihtiyacınız olan en önemli malzeme keskin bir saç makasıdır. Sipariş vererek işe koyulabilirsiniz.

evde-saç-kesimi-makaslar

! PÜF NOKTALAR !

Aynada her saçının her açısını aynı derecede göremeyeceğin için sana yardım edebilecek birini çağırman gerekir. Tek başına yapman gerekiyorsa, açıları doğru ayarlanmış birden fazla ayna kullanmalı ve nasıl göründüğünü sık sık kontrol etmek için molalar vererek acele etmeden hareket etmelisin.

SAÇININ DOKUSUNU VE UZUNLUĞUNU İHMAL ETMEMELİSİN!

saç-kesimi-nasil-yapilir

Kendi saçını kesme işlemi saçları uzun, kalın, düz olan insanlar için çok basit bir işlem değildir. Saçların eğer kıvırcık, kısa veya özellikle gür dalgalara sahip ise, hataların tespit edilmesi daha kolay olacaktır, bu nedenle dikkat etmelisin.

 

KÜÇÜK ADIMLAR İLE İLERLEMEN GEREKİR!

Yavaş yavaş kesip, sık sık kontrol ederek devam edersen, pişman olacağın bir görünüm elde etme olasılığın daha düşer.

SAÇ KESME İŞLEMİ…

(Eğer korkarak işi yapmaya çalışıyorsan bu sürecin bitmesini bekleyip kuaföründen randevu alabilirsin.)

Aşağıda, saçının uzunluğuna ve dokusuna bağlı olarak sana yardımcı olacak bazı kesim tavsiyelerine göz atabilirsin. Öncelikle saçlarını yıkamalı, yumuşatmalı ve daha sonra tamamen kurumasını beklemelisin, çünkü saç kurudukça boyu kısalır. Karışık bir saç yapısına sahipsen krem ile yumuşatmalı ve taramalısın. Makasın tamamını kullanmak yerine, makasın uçlarından yavaş yavaş kesmeye devam etmelisin.

UZUN SAÇLAR İÇİN KESİM KILAVUZU:

Saçlarını bölümlere ayırıp klips ile tutturman gerekir. İlk önce ne kadar keseceğine karar vermelisin. Kesmek istediğin miktardan biraz daha az keserek denemeyle başlayabilirsin. Uzunluğu kesmeli ve yoğunluğu dengelemek için uçlarına, makasın ucu aşağı veya yukarı bakacak şekilde kesikler atmalısın.

KISA SAÇLAR İÇİN KESİM KILAVUZU:

Kısa saçlara sahip isen işi senin yerine başkasının yapmanızı tavsiye ediyor. Ama eğer yalnızsanız ve makas elinizde iste yanlardan başlayıp ortaya doğru yönelmelisin. Kulak çevresinde saçlarını keserken daha dikkatli olmalısın!

KIVIRCIK SAÇLAR İÇİN KESİM KILAVUZU:

Kıvırcık saçlara sahipseniz kesim sırasında yapacağınız hatanın fark edilmesi daha zor olacaktır. Bu yüzden şanslısınız. İşe koyulalım. Kıvırcık saçların kendine özgü bir zihni olduğunu unutmamak gerek, bu yüzden sabırlı olmaya çalışmalı ve küçük bölümlere ayırarak çalışmalısın. Buklelerini ellerinle düzelterek kontrollü bir şekilde ilerlemelisin.

KAHKÜLLER İÇİN KESİM KILAVUZU:

Zaten kahküllere sahipsen, onları kesmek diğerlerine göre bir tık daha kolay olacaktır.  Yavaş adımlarla çizgiyi takip etmen yeterli. Eğer kahkül ya da perçemlere sahip değilsen, bir uzmanına yaptırmadığın sürece kesilmesini çok önermiyoruz. Bu kesimi profesyonel parmaklara bırakmanız gerekir. Uzaması biraz zaman alır ve pişmanlıkla sonuçlanması bir hayli yüksek olasılıktadır. Ama kararlıysan ve kendine güveniyorsan, bununla alakalı videolar izlemeni öneriyoruz.

saç-kesimi-kahkül-kesimi

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.