Düş kapanı nedir nasıl yapılır düş kapanı tasarımları

0 123
Teknoloji ve seyahat sayesinde dünya üzerindeki farklı kültürle tanışıyoruz, hatta bir çoğunu biz bile uyguluyoruz. İzlediğimiz bir filmde ya da gezdiğimiz gördüğümüz yerlerdeki bir şeyi çok beğenip, kendimizde onu yapmayı gelenek haline getiriyoruz.

Son yıllarda yine başka bir ülkenin kültürü olan, fakat bizim evimizde de yerini bulan bir üründen bahsedeceğim bu yazımda…

Bohem dekorasyonun vazgeçilmezi olan Düş Kapanlarının tarihi çok eski aslında. Tarihinden birazdan bahsedeceğim. Öncelikle bu dekorasyon ürününü kendi imkanlarınız ile evde yapabilirsiniz. Özellikle gündelik zamanımızı evde geçirdiğimiz bu dönemde el işi bir dekorasyon ürünü de ortaya koymuş olursunuz.

BİR KÜLTÜR TOTEMİ OLAN DÜŞ KAPANI NEDİR? NASIL BİR İNANÇ HİKAYESİ VARDIR?

Pek çok farklı kültürlerde örnekleri olan düş kapanı, kültürler arası ortak bir anlam taşır. Maya, Eski Mısır, Şaman ve en bilinen formuyla Kızılderili kültüründe farklı tasarımları görülmüştür.  İngilizce’de ve genel kullanımda “Dreamcathcer” adıyla bilinen düş kapanı veya rüya kapanı, kötü ruhları kovmak için zamanında kullanılmış bir kabile totemidir. Geceleri uykuda insanın ruhunun seyahat halinde olduğunu düşünen bu kültürlerde, bir nevi gezen ruhu koruduğuna inanılırmış. İlk duyduğumda çok şaşırmıştım aslında böyle bir tarihinin olduğunu bilmiyordum ve beni çok etkiledi diyebilirim.

Hayat yapıları avlanma üzerine kurulu olan Kızılderililer bu kapanları eskiden elleriyle örüyorlarmış. Bu düş kapanlarına avlandıkları hayvanlardan parçaları veya doğadan topladıklarını takarlarmış. Kendilerine göre kişiselleştirdikleri bu totemleri de yataklarının başlarına asarlarmış. Özellikle yeni doğan bebeklerin… İnanışa göre kötü rüyalar, örümcek ağı gibi örülen kapanın içinden yolunu bulup bebeğin rüyasına giremezmiş. Bir nevi koruma gibi… İyi rüyalar ise yolunu bulup kapanın tüylerinden, bebeğin tüylerine düşer ve bebeğin iyi rüyalar görmesini sağlarmış. Günümüzde aynı şekilde avlanan hayvan tüyleri kullanılmıyor olsa da kolye uçları, yüzükler, özel bitki saplarıyla kendi toteminizi tasarlayabilirsiniz. Balkonlarda dekorasyon amaçlı kullanılınca daha bir çok seviyorum aslında ben, tüyleri uçuş uçuş olunca izlemesi beni rahatlatıyor. Bir de güzel ses çıkaran bir kaç parça eklerseniz, her rüzgar estiğinde sizi de rahatlatacak bir dekorasyon ürün haline gelecektir.

PEKİ NASIL DÜŞ KAPANI YAPILIR? HANGİ MALZEMELERİ KULLANABİLİRSİNİZ?

Bir düş kapanı yapmak için ihtiyaç duyacağın temel malzemeler, bir iskelet ve tercihen kenevir iptir. İskeletler için çoğunlukla  kasnaklar kullanılarak yapılır, ancak dileğin üzerine üçgen, dörtgen gibi farklı geometrik şekiller de tasarlayabilirsiniz. Öncelikle ahşap parçaları birbiriyle birleştirerek iskeleti oluşturmalısınız. Ahşabın görünmemesini istersen bir ip veya şerit kumaş ile iskeletin çevresini sarabilirsiniz.

Daha sonra oluşturduğunuz iskelet üzerinde ipi kirişler oluşturacak şekilde iskelet boyunca düğüm atmalı veya sarmalısınız. Bu işlemi yaparken ipi sıkı şekilde kullanmamaya dikkat etmelisin. İlk turu tamamladıktan sonra, her bir kirişin ortasından bir düğüm daha atarak düş kapanını bir örümcek ağı gibi örmeye başlayabilirsin. En sonda belirlediğin tasarıma göre ip örgüsünü bitirdiğinde düş kapanına özel süsleri eklemek kalıyor. Boncuk, kuş tüyleri, taşlar, dekoratif ışıklar, iskeletin içine koyacağınız ananenizden kalan danteller (maneviyatı yüksek) belki iskeletin üzerinde uygulayacağınız bir boya ile kapanınızı kişiselleştirebilirsiniz. Değişik düş kapanları yapmak için aşağıda örnek resimler verilmiştir. Onları inceleyebilirsiniz 🙂

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.