Dünyanın en eski mekanları eski yerleşim yerleri tarihin sıfır noktası antik şehirleri ve mağaraları

0 15

Bu yazımda Dünya’da yaşanılan en eski mekanlardan, yerleşim yerlerinden bahsetmek istiyorum. MÖ yapılan ve yaşanılan , değişik inançlar ve şartlarda olan antik şehirler, mağaralar, tapınaklar; bugüne kadar ruhu hala yaşamakta olan ve bizler için geçmişi aydınlatan en büyük miras eserlerimiz.


GÖBEKLİTEPE, TÜRKİYE 

 

 

Yapımı MÖ on bin yılına kadar uzanan Göbeklitepe’nin üzerine egzotik bitki ve hayvan resimlerinin oyulduğu dikili taşlarıyla dünyanın en eski tapınağı olduğu düşünülmektedir. Tapınağın etrafında antik insan figürleri de bulunmuştur.

 

 


HALEP, SURİYE

Bir süredir medeniyetlerin kesişme noktası olan ve 8.000 yıldan daha eski olduğu düşünülen bu antik şehir, ziyaretçilere kapalıydı. Bir zamanlar Orta Doğu’nun mücevheri olan Halep’e bakan bu kale, devam etmekte olan iç savaşta kısmen tahrip olmuştur.


EL CASTILLO MAĞARASI, İSPANYA

 

Dünyadaki bilinen en eski resimler, İspanya’nın kuzeyinde, Cantabria’daki Kale Mağarası’ndadır. 40.000 yıldan daha eski oldukları düşünülen resimlerin birçoğu, sanatçının ağzı ile boya püskürterek yaptığı el izleridir.

 

 

 


ERBİL KALESİ, IRAK

Dünyanın en eski ve kesintisiz meskun edilmiş bölgelerinden biri olan, Irak’ın kuzeyindeki Erbil’e yukarıdan bakan, duvarla çevrili bu yerleşim yerinde, MÖ beşinci milenyumda yaşam olduğuna dair izler vardır. 2014’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.


BURRUP YARIMADASI, AVUSTRALYA

Kuzeybatı Avustralya’da modern adı Burrup Yarımadası olarak bilinen Murujuga, potansiyel olarak en eski ve en çok yok olma tehlikesi altında olan petrogliflere ev sahipliği yapar. Bir milyondan fazla görselin bazıları 40.000 seneden daha eskidir.


GGANTIJA TAPINAKLARI, MALTA

MÖ 3600 civarında Gozo Adası, Malta’da, dünyanın en eski neolitik yapılarından olan Ggantija’nın antik tapınakları inşa edilmiştir. Bu tapınakların Büyük Dünya Anne Tanrıçası’na adandığı düşünülmektedir ve efsaneye göre devler tarafından inşa edilmiştir.


LASCAUX MAĞARALARI, FRANSA

2000’den fazla at, inek, kedi, kuş ve insan avcısı imgesi bugün 17.000 yıldan daha uzun bir süre önce bu mağaralarda boyandıkları zamanki gibi canlı görünüyor. Bugün güneybatı Fransa’da bulunan 1940 yılında keşfedilen mağara kapalı olup, bir replikası ziyarete açıktır.


POTOK MAĞARASI, SLOVENYA

İlk anatomik modern insanlar olan Cro-Magnon insanları, bu merkezi Avrupa mağara kompleksinde, yaklaşık 36.000 yıl önce modern Slovenya’da bir rittüel alanı veya av istasyonu olarak yaklaşık 7.010 m kireçtaşı tünelini kullanarak barınak bulmuşlardır.


ERİHA, İSRAİL

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Eriha’nın duvarları yıkıldı ve kalıntıları, belki de 11.000 yıl önce kurulmuş olan Batı Şeria kentindeki en ünlü turistik yerlerinden biriydi. Yakındaki bir teleferik, ziyaretçileri batıya, İsa’nın şeytan tarafından baştan  çıkarıldığı söylenen Tutku Dağı’na götürür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.