Dünya barış günü 1 eylül mü 21 eylül mü dünya barış günü ne zaman kutlanır neden

0 31

Dünya Barış Günü, aslında yılın her 1 Eylül’ü küresel formda kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler’in (BM) ise 7 Eylül 2001 tarihinde aldığı karar sonucunda artık 21 Eylül olarak değişmiştir. Yani Dünya Barış Günü, belirli gerekçeler nedeniyle bu tarihe aktarılmıştır. Peki, resmi anlamda Dünya Barış Günü ne zaman kutlanılmaktadır? İşte Dünya Barış Günüyle ilgili tüm detaylar:

Dünya Barış Günü resmi anlamda 21 Eylül’de kutlanmaktadır. Buradaki sebep ise Birleşmiş Milletler’in almış olduğu karara bağlıdır. Uluslararası Barış Günü olarak da kullanılan Dünya Barış Günü, Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ettiği tarih olan 1 Eylül olarak kabul edilmekteydi. Fakat bu süreçte, 7 Eylül 2001 tarihli Birleşmiş Milletler Kararı ile 21 Eylül olarak değiştirilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya genelinde savaşların engellenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’nde bulunan “Barış Çanı” çalınmaktadır. Savaşlarda ölenlerin anısına Japonya tarafından yaptırılan barış çanı, dünyanın değişik yerlerinden çocukların bağışladıkları madeni paralarla üretilmiştir. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” sözleri yazıldı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.