Disleksi nedir belirtileri nelerdir hangi ünlüler disleksi

0 55

Disleksi nedir ? Arama motorlarında fazlaca araştırılmaya başladı. DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİLDİR. Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Aslı Enver daha önce verdiği bir röportajda disleksi hastası olduğunu açıklamıştı. Sosyal medya platformu olan Instagram’dan paylaştığı hikayesinde de disleksi olduğunu vurguladı. Disleksi olan ünlüler ise sevenleri tarafından merak ediliyor. Disleksi ile detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Disleksi ne demek? Nasıl bir rahatsızlık? Belirtileri neler?  Disleksi, son zamanlar en sık rastlanan öğrenme bozukluklarındandır. Asıl problem yaratan kısmı hafıza ve dil ile ilgilidir.

DİSLEKSİ NE DEMEK?

Disleksi, çok sık rastlanan öğrenme bozukluklarındandır. Asıl problem yaratan kısmı hafıza ve dildir. Disleksi olan bireyler çok sık unutkanlık yaşar ve özellikle okul dönemlerinde dil ile ilgili çok problem yaşadıkları bilinmektedir. Bazıları okul zamanında çok hızlı konuşabilir. Çevresindekiler de onları çok dikkate almazlar. Normal bir birey okuma, yazma ve anlama gibi olaylar için beyninin sol ön lobunu kullanır. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanırken zorluk çekerler. Şuan ise disleksi olan bireylerin sayısal zekaları çok iyidir. Okul dönemlerinde matematik, kimya,fizik ve geometri dersleri ilgilerini daha çok çeker. Fakat sözel dersleri anlamakta zorluk yaşayabilirler. Disleksi olan bireylerin sözel zekaları düşük veya geri değildir. Tam tersine çok güçlü sözel zekaları vardır. Normal bir bireyin hayal gücünün en az 2 katına sahiptirler. Disleksi olan çoğu bireylerin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir cümleyi anlamak için aynı cümleyi 4-5 defa okur. Disleksi olan kişiler aslında üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir. Halk arasında disleksi hastalık olarak bilinse de aslında bir rahatsızlık değildir.

DİSLEKSİ BELİRTİLERİ NELERDİR? ÇOCUĞUM DİSLEKSİ Mİ ? NASIL ANLARIM?

Siz de çocuğunuzda benzer sesteş harfleri algılayamama , D ile B gibi, M ile N gibi harf atlama veya ekleme, alfabeyi öğrenmede güçlük çekme, organize olamama, verilen görevleri takip etmede zorlanma, yön ve zaman kavramlarını karıştırma gibi öğrenme güçlüğü gösteren belirtilere rastlarsınız doktora görünmenizde fayda var. Disleksi okuma, yazma, öğrenme, ifade etme, anlatma becerileriyle birlikte özellikle matematik becerilerinin kazanılıp ifade edilmesinde ortaya çıkan öğrenme bozukluğudur. Çocuklarda çok sık olarak görülür ancak zeka geriliğiyle karıştırılmaması gereken bir durumdur. Çünkü zeka olarak yaşıtlarından ileri durumda bulunan çocuklarda da disleksi görülme tehlikesi vardır.

HANGİ ÜNLÜLER DİSLEKSİ?

Aslı Enver daha önce verdiği bir röportajda disleksi olduğunu belirtmişti. Enver yaptığı açıklamada, “Disleksi (öğrenme bozukluğu) olduğum için ekstra vakta ihtiyacım oluyor ama disleksi çok bilinmediği için setlerde ekstra zaman verilmiyor. Ben sınava hazırlanırken o sırada Hayat Bilgisi işi geldi. Oradan da harçlık çıkarmaya başladım.” demişti.

DİSLEKSİ OLAN ÇOK ÜNLÜ VAR ASLINDA, DUYUNCA DA SİZ DE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ.ARALARINDA ÜNLÜ YAZARLAR, RESSAMLAR, PRENSLER BİLE VAR!

 • Walt Disney

 • Prens Harry

 • Wolfgang Amadeus Mozart

 • Tom Cruise

 • Stephen Hawking

 • Winston Churchill

 • John Lennon

 • Thomas Edison

 • Sylvester Stallone

 • Agatha Christie

 • Leonardo da Vinci

 • Albert Einstein

 • Pablo Picasso

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.