Cilt Bakim Ürünleri Nasıl Seçilmeli

0 30

Kişinin kendine bakımı gösteren ve adeta kedine güven sağlamasını sebep olan cildidir. Cilt vücudunuz kaplayan bir deri parçası değil adeta bir sağlığınızın aynasıdır. Sağlığınız ile doğru orantı da kendini göstermektedir. Cilt denildiğinde birçoğunu aklına yüz gelse de aslında cilt tüm vücudunuzu kaplayan derimizdir. Cilt denildiğinde eller, ayaklar, dekolte bölgesi, yüz, sırt ve her uzuvunuz gelmelidir. Cilt bakımı da adeta kendinize verdiğiniz değeri gösterir. Kişi ne kadar bakımlı ise kendine ve bedenine ne kadar önem verirse cilt bakımına da bir o kadar önem vermektedir.

Cilt bakımı hangi alanları kapsar

Cilt bakımı kırışıklık gibi doğal oluşumlardan siyah nokta gibi elinizde olan hasarlara kadar geniş bir alanı kapsar. Cildinizin parlaklığı, canlılığı, tazeliği, rengi, şeffaflığı ve lekesiz oluşu, tüylerinden yapısına kadar cilt bakımı alanına girmektedir. Cilt bakımı için birçok kişi peelign, temizleme jelleri, kozmetik ürünler gibi cilt bakım ürünleri kullanmaktadır. Cildinizi birebir maruz bıraktığınız ve bakım adı altında yapılan işlemlerin tahribata ve kalıcı etkilere sebep olmaması için yapılması gerekenler nelerdir, cilt bakı ürünleri nasıl seçilmeli ve nasıl kullanmalı uzmanların tavsiyeleri ile bunlara göz atalım.

Cilt bakım ürünlerini seçerken;

  • Öncelikle cildinizi tanımalı ve ona göre seçimlerde bulunmalısınız. (karma, yağlı, kuru, normal bu cilt tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu bilip buna göre cilt bakım ürünlerini seçmelisiniz)
  • Anti oksidan özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yaz kış fark etmemeli UV ışınlarına karşı koruyucu olmalı.
  • Cilt tipine uyum sağlamalı,
  • Her hangi bölgeye kullanılacak ürün olursa olsun mutlaka nemlendirici içermelidir. Cilt bakımürünleri nasıl seçilmeli sorusuna verilecek en öz cevaplardan biride;
  • Yaşa uygun ürün seçilmelidir. Yaşınıza uygun ürünlerin seçilmesi cilt sağlığınız için oldukça önemlidir.
  • Alerjen uyarısına dikkat etmeli ve cildinizin hassasiyetlerine dikkat ederek tercih yapmalısınız.
  • Kolejen içermesine dikkat etmelisiniz. kolejen yapı cildinizin daha genç ve parlak görünmesini sağlayacaktır bu yüzden özellikle 35 yaş üstü cilt bakım ürünlerinde kolejen içermesine dikkat ediniz.

Bu gibi önerilere dikkat ederek seçim yaparsanız cilt sağlığınızı maximum düzeyde düşünmüş olacaksınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.