Chia tohumu nedir faydaları nelerdir chia tohumu zayıflatır mı

0 12

Sağlığa olan faydaları anlatmakla bitmeyecek olan Chia tohumu son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline geldi. Sindirimi oldukça kolay olan chia tohumu, tariflere kolayca eklenebilen bir bileşendir. Küçük olmasına rağmen, sağlıklı bir çok yapıyı içinde bulundurur. Antioksidan bakımından çok zengindir. Omega-3 yağ asitleri için harika bir kaynak olan chia tohumu lif, demir ve kalsiyum bulunmaktadır.

Chia tohumlarının faydaları içinde sağlıklı bir cilt, yaşlanmanın azaltılması ve zamanının ertelenmesi, kalp ile sindirim sisteminin desteklenmesi, çok daha güçlü kemikler, kaslar ve daha fazlası bulunmaktadır.

CHIA TOHUMU NEDİR?

Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen küçük siyah tohumlardır. Nane familyagillere ait çiçekli bir bitki türü olan Salvia Hispanica, orta ve güney Meksika ile Guatemala’da yetişmektedir. Chia, Maya dilinde “güç” anlamına gelmektedir ve bitkinin tohumları “koşucukların yemekleri” olarak bilinmektedir.

CHİA TOHUMU ZAYIFLATIR MI? FAYDALARI NELERDİR?

En yüksek bitki bazlı protein kaynakları arasında Chia tohumları yer almaktadır. Bu küçük siyah tohumlar, yağ yakmaya ve kan şekerini dengelemek için harika bir besindir.

Chia tohumları, kaybolan besinlerin bazılarının yerine geçmektedir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi oldukça önemli mineraller açısından zengindir.

En önemli özelliği suda kendi ağırlığının 10 katını absorbe edebilmeleridir. Bu sayede chia tohumları hidrasyonu uzatabilir ve elektrolitlerin besin emilimini arttırabilir.

Sindirim sisteminin çalışmasını yavaşlatır ve uzun süre tokluk hissi verir. Vücudun şeker isteğini azaltır.

Çinko oranı yüksek olduğu için vücut leptini arttırmayı destekler. Leptin enerji seviyesini düzenler. Dayanıklılık arttırmak ve istediğiniz şekle girmek için chia tohumunu beslenme hayatınızda yer vermeniz gerekmektedir.

Yüksek antioksidan gıdalarından biri olan chia tohumu cildin onarım sistemlerini hızlandırır hasarın daha fazla oluşmasını önler. İltihap ve serbest radikal hasarı sebebiyle erken yaşlanmayı önlemektedir.

Yüksek lif oranına sahip olan chia tohumunda iki yemek kaşığında 11 gram lif bulunmaktadır. İki yemek kaşığı chia tohumunu hayatınızda yer verirseniz günlük lif alımını yapmış olursunuz. İnsülin seviyelerinin dengelenmesi açısından vücudun life ihtiyacı vardır. Harika bir kan şekeri dengeleyicisidir.

Bağırsak sistemini düzenlemektedir, sağlıklı dışkı için yarar sağlamaktadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi zengin lif barındırdığından enerjik hissetmeye yardımcı olmaktadırlar. Oldukça önemli miktarda su emilimi yaptığı için, mideye indiği zaman genişler ve tokluk hissi yaratır.

Yine önerilen iki yemek kaşığı ile lif oranının yanında günlük kalsiyum miktarının yaklaşık %18’ine sahiptir. Kalsiyum demek kemik sağlığı demektir. Bor içerdiği için de kasların sağlıklı gelişimini sağlamaktadır.

Ayrıca chia tohumu yapılan araştırmalara göre kanserle mücadele eden gıdalardan biridir.

Son ve önemli bir madde; chia tohumlarını tüketmek, ruh sağlığı ve beyindeki (serotonin ve dopamin gibi) nörotransmiterlerin seviyesini desteklemeye ve beyin hücrelerine daha fazla enerji sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.