Bunyavirüs nedir belirtileri nelerdir çinde Bunyavirüs salgını

0 49

Çin’de şimdi de “Bunyavirüs” salgını: 7 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti! Peki Bunyavirüs salgını nedir, belirtileri nelerdir?

Çin’de başlayıp sonra pandemi haline gelen Koronavirüs salgınının ardından bu sefer de “Bunyavirüs” alarmı verildi! Çin’de bulunan Jiangsu eyaletinde yaşayan 37 kişiye “Bunyavirüs” teşhisi kondu. “Bunyavirüs”ün keneler ve sinekler tarafından bulaştığı biliniyor.

Çin’de bulunan Jiangsu eyaletinde Koronavirüs’ten sonra bir salgın paniği daha yaşanmaktadır! Tüm ülke hatta tüm Dünya ayaklandı!

Toplamda 37 bireye bu yıl “Bunyavirüs” teşhisi konuldu ve 7 kişi hayatını kaybetti.

Bunyavirüs salgınının Çin’de görülmesiyle birlikte, tüm dünyada merak edilen bir konu oldu. 2010 yılında Tayvan’da keşfedilen yeni Bunyavirüs, insandan insana bulaşabilmektedir. Ayrıca Bunyavirüslerin birçoğu vektöreldir. Hantavirüs ve Arenavirüsler dışında, Bunyavirales düzenindeki virüslerin hepsi eklembacaklılar olarak adlandırdığımız sivrisinek ve kene gibi hayvanlardan bulaşmaktadır.

BUNYAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi birçoğu eklembacaklılar (kene, sinek, sandfly) tarafından bulaşmaktadır. Hantavirüsler geyik faresi dışkısı ile temas edildiğinde bulaşmaktadır. Sivrisinek kaynaklı bulaş olan virüslerin görülmesi yaz aylarında daha yayın görülen bir durumdur.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Bunyavirüsler genomları parçalara ayırırlar, bu da hızlı rekombinasyon ve salgın riskini çok daha arttırmaktadır. Trombositopeni sendromu ile şiddetli ateşe neden olan Bunyavirüs, hem genom segmentlerinin yeniden sınıflandırılması hem de intrajenik homolog rekombinasyon ile rekombinasyona uğrayabilir. Bunyaviridae sivrisinekler, midges, sinekler ve keneler de dahil olmak üzere hemafagöz eklembacaklılarla bulaşır. Viral kuluçka süresi yaklaşık 48 saattir. Semptomatik enfeksiyon tipik olarak ateş yaklaşık üç gün süren spesifik olmayan grip benzeri semptomlara neden olur . Çünkü onların arasında spesifik olmayan semptomlar, Bunyavirüs enfeksiyonları sıklıkla diğer hastalıklarla karıştırılır. Örneğin, Bwamba ateşi sıtma ile karıştırılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.