Bugünün önemi ne 5 aralık dünya kadın hakları günü nedir nasıl ortaya çıktı mesajları

0 33

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü! Türk kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin bu yıl 85. yıldönümü ! Sosyal medyada en çok bahsedilen konular arasında bulunan kadın hakları günü bu yılda daha gelmeden konuşulmaya başlandı… Peki, Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan bugünün önemi ne ? Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? İşte Kadın Hakları Günü hakkında merak edilen her şey Bilgi Kadın’da

 

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık, Dünya Kadın Hakları günü olarak tanınıp kutlanılmaktadır. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada yaşayan kadınlara verilen değeri simgelemektedir. İşte Dünya Kadın Hakları günü mesajları ve bu konu hakkında merak edilen her şey Bilgi Kadın’da…

 

KADIN HAKLARI GÜNÜ NE ZAMAN VE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

 

Mustafa Kemal Atatürk, kadınların her kulvarda daima ileri bir seviyede olmasını içtenlikle isteyerek çoğu dünya ülkelerinden hatta ileri seviyede olduğu düşünülen Avrupa ülkelerinden önce 5 Aralık 1934’te Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” vermiştir. 5 Aralık 1934 tarihinde dünyada kadınların yasal biçimde milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. 5 Aralık 1934 tarihinde ise Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm kadınlara ayırt etmeden hepsine seçme ve seçilme hakkı verilirken, o dönemde sözde gelişmiş olarak gösterilen Avrupada var olan ülkelerde bile kadınların bu hakkı tanımıyorlardı. Diğer ülkelerde ise kadınlara özel seçme ve seçilme hakları şu tarihlerde gelmiştir: Fransa’da kadınlar 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971’dir.

 

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ İÇİN MESAJLAR

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek ve güzel mutlu günler diliyorum.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluklar beraber güzel günler getirsin.

Kadınlar olmasaydı dünya varolan hiçbir şeyin önemi kalmazdı. Dünya’daki en önemli ve en kıymetli varlık olan kadınların dünya kadınlar günü kutlu ve mutlu olsun.

5 Aralık, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri bir gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten ve en içten dileklerim ile kutluyorum.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.